Plaga robaków w śląskiej gminie. Groźne krocionogi "zaatakowały" Ogrodzieniec
Mieszkańcy Ogrodzieńca (woj. śląskie) walczą z plagą robaków. Krocionogi, bo o nich mowa, wchodzą do piwnic, garaży a nawet do mieszkań. Ludzie są bezradni. Do walki z "pełzającym problemem" ruszyli urzędnicy i miejscowa straż pożarna.
Krocionogi będące przedstawicielami wijów, mają po kilka centymetrów długości, dziesiątki nóg, a ich ciało pokrywa twardy zewnętrzny pancerz. Wydzielają również nieprzyjemny zapach.
Robaki kolejny rok z rzędu "zaatakowały" mieszkańców Ogrodzieńca na Śląsku.
- Bardzo uciążliwe, bardzo smrodliwe, nie chce się nawet na to patrzeć, a jest tego plaga. Nie możemy sobie z tym poradzić - powiedziała Polsat News jedna z mieszkanek.
Ludzie się ich boją
Ponieważ wije preferują wilgotne środowisko, podczas upałów, szukając cienia, często można je spotkać wokół domów, w piwnicach, garażach, a nawet w mieszkaniach.
- Łażą wszędzie po murze potrafią przez okna wejść, nawet z sypialni wygarnęliśmy - powiedział Polsat News mieszkaniec Ogrodzieńca.
Chociaż wije nie atakują ludzi oraz spełniają w przyrodzie pożyteczną rolę - użyźniają glebę, ludzie zwyczajnie się ich boją.
Nie chodzi tylko o mało estetyczny wygląd robaków, ale również o zapach, który wydzielają, aby odstraszyć wrogów. W wydzielinie wijów znajduje się benzochinon, który w dużych ilościach ma działanie rakotwórcze.
Robaki roznoszą również bakterie, mogą wywoływać zapalenie płuc i zaburzenia układu pokarmowego.
Opryski chemiczne poszły w ruch
Dotychczas mieszkańcy Ogrodzieńca próbowali radzić sobie z pełzającym problemem domowymi sposobami, np. opryskami wodą z octem. Wszystko okazało się jednak nieskuteczne, trzeba było znaleźć inne rozwiązanie.
Z niechcianymi gośćmi postanowili się rozprawić urzędnicy, którzy zlecili miejscowym strażakom przeprowadzenie oprysków chemicznych.
- Na kilku posesjach mieszkańcy zgłosili, że mają uciążliwość z powodu krocionogów już od kilku lat, więc zrobiliśmy zarządzanie kryzysowe - powiedziała Polsat News burmistrz Ogrodzieńca, Anna Pilarczyk-Sprycha.
Aby zabieg był skuteczny, trzeba go powtarzać, ale akcja już zaczyna przynosić efekty.
Okres lęgowy krocionogów trwa jednak do września i wszystko wskazuje na to, że najgorsze może jeszcze nadejść.
Czytaj więcej
Komentarze