Instagramerzy opanowali Czarnobyl. Nowa moda po sukcesie serialu
Serial, który przedstawia fabularyzowaną historię awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów na całym świecie. Ogromna popularność serialu spowodowała również wzrost popularności opuszczonego miasta wśród turystów. Część z nich nie potrafi jednak uszanować tragicznej historii tego miejsca.
Pięcioodcinkowy miniserial produkcji brytyjsko-amerykańskiej przedstawia fabularyzowaną historię katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu.
Ogromna popularność serialu spowodowała wzrost zainteresowania miejscem, w którym w 1986 roku doszło do katastrofy w elektrowni jądrowej.
Po emisji serialu gwałtownie wzrosła liczba turystów, który chcą zobaczyć to miejsce na własne oczy. Niektóre firmy turystyczne zaczęły nawet organizować wycieczki śladami bohaterów serialu.
Jak się jednak okazuje, nie wszyscy potrafią godnie upamiętnić miejsce katastrofy. W internecie pojawiło się mnóstwo zdjęć, których autorzy chcąc wykorzystać popularność miejsca, pozują na tle ruin opuszczonego miasta.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Sytuacja wymknęła się spod kontroli, a kolejne instagramowe sesje nie wszystkim przypadły do gustu. Głos w sprawie zabrał nawet scenarzysta serialu Craig Mazin.
"To wspaniała informacja, że coraz więcej ludzi chce odwiedzać Czarnobyl, by jeszcze lepiej poznać jego historię. Ale niestety widziałem zdjęcia, jakie są publikowane. Jeśli wybierasz się do Czarnobyla, pamiętaj - miała tam miejsce straszna tragedia. Okaż szacunek dla wszystkich, którzy tam cierpieli i ginęli" - napisał na Twitterze.
It's wonderful that #ChernobylHBO has inspired a wave of tourism to the Zone of Exclusion. But yes, I've seen the photos going around.
— Craig Mazin (@clmazin) 11 czerwca 2019
If you visit, please remember that a terrible tragedy occurred there. Comport yourselves with respect for all who suffered and sacrificed.
Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. W strefie wokół Czarnobyla wciąż obowiązuje zakaz osiedlania się.
Bezpośrednio w wyniku katastrofy czarnobylskiej i akcji ratowniczej zginęło 31 osób. Według niektórych badań około 600 tys. ludzi na całym świecie narażonych zostało na podwyższoną dawkę promieniowania, równoważną dwóm zdjęciom rentgenowskim. Liczbę zgonów z powodu nowotworów, jakie rozwinęły się u osób silnie napromieniowanych, oszacowano na około 4 tys.
Czytaj więcej