"Jeśli możesz - zostań w domu", "możliwe przerwy w dostawie prądu". Burze na wschodzie Polski
IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla Pomorza i Pomorza Zachodniego. Podczas burz wiatr w tych rejonach będzie wiał w porywach do 90 km/h. Natomiast w związku z upałami Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleciło, by nie wychodzić bez potrzeby na pełne słońce, pić dużo wody i unikać spożywania alkoholu.
‼️Uwaga #AlertRCB‼️
— RCB (@RCB_RP) June 13, 2019
We wschodniej połowie Polski, po południu i w nocy możliwy bardzo silny wiatr i burze z gradem. Dyrektor #RCB uruchomił SMS-owy system ostrzegania o zagrożeniu - #AlertRCB.
▶️w czasie burzy nie chowaj się pod drzewami
▶️możliwe przerwy w dostawie prądu pic.twitter.com/fsZl1EfERh
Na tych obszarach mogą wystąpić burze. Deszcz ma spaść od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm na metr kwadratowy. Wiatr w porywach osiągnie prędkość do 115 km/h. Miejscami może spaść grad.
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami sięgającymi 34 stopni wydano dla Podlasia, Lubelszczyzny, Warmii i Mazur, Mazowsza, większej części Podkarpacia i Małopolski, Ziemi Świętokrzyskiej, wschodnich powiatów woj. łódzkiego, Śląska oraz wschodnich powiatów woj. opolskiego.
‼️#AlertRCB 13.06. ‼️
— RCB (@RCB_RP) 13 czerwca 2019
Burze z gradem, intensywny #deszcz, a także silny #wiatr (do 115 km/h) możliwe w pasie od Pomorza, przez Kujawy, Centrum po południe Polski. Dla osób przebywających na tym terenie dyr. RCB uruchomił SMS-owe powiadamianie o zagrożeniach - #AlertRCB.🎥 👇 pic.twitter.com/QCTWG2S6YU
Jak informuje IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem oznacza, że może stanowić on zagrożenie dla zdrowia i życia. Spodziewane są również zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność oraz śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. "Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych" - apeluje Instytut.
Zalecenia na czas upałów
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.
Dzisiaj kolejny gorący dzień. #IMGW wydał ostrzeżenia 2. stopnia przed upałem dla całej Polski (do 33°C). Pamiętajcie, aby przy takich temperaturach pić dużo niegazowanej wody, ograniczać przebywanie na słońcu, a także nie zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętych samochodach. pic.twitter.com/2maf51Y5Ty
— RCB (@RCB_RP) 12 czerwca 2019
Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.
W przypadku burz i opadów gradu RCB zaleca natomiast, żeby nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne, a także zabezpieczyć drzwi i okna. Należy również wyłączyć urządzenia elektryczne z prądu.
Jeśli jednak znajdziemy się na zewnątrz podczas burzy, należy unikać otwartej przestrzeni, nie chronić się przed deszczem pod samotnymi drzewami i masztami ani przebywać w zbiornikach wodnych i w okolicach brzegów np. morza. Jeśli burza zastanie nas w samochodzie, należy znaleźć parking z dala od drzew i przeczekać burzę.
GIS: Nadmiar promieni słonecznych jest groźny
"Odpowiednia dawka promieni słonecznych jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Ma wpływ na poprawę nastroju i syntezę witaminy D. W nadmiarze bywa jednak groźne" - przypomniał Główny Inspektorat Sanitarny.
Zalecił, by korzystając z letniej słonecznej pogody, unikać przebywania na słońcu w godzinach największego natężenia światła słonecznego, chronić ciało za pomocą odpowiedniej odzieży, np. jasnych bawełnianych koszul, osłaniać głowę, nosić okulary przeciwsłoneczne, szukać cienia i pić dużo wody.
Sanepid podkreślił, że ważne jest także stosowanie produktów ochrony przeciwsłonecznej. "Jak właściwie je stosować? Wybrać kosmetyk o właściwym współczynniku ochrony i nanieść go na skórę odpowiednio wcześniej - najlepiej przed wyjściem na słońce" - podał.
Przypomniał, że kosmetyki przeciwsłoneczne należy nakładać w dużej ilości na całej powierzchni skóry. Najbardziej narażone na promieniowanie UV części ciała to: uszy, twarz i skóra głowy, kark, plecy i dekolt, jak również podbicia stóp.
"Warto też pamiętać o ponownej aplikacji preparatu przeciwsłonecznego, ponieważ w trakcie pływania, wycierania ciała czy przy spoceniu się warstwa preparatu traci częściowo właściwości ochronne" - dodał.
Szczegółowa prognoza pogody poniżej:
Czytaj więcej