Służby na Sardynii walczą z okradaniem plaż przez turystów. Zarekwirowano 280 kilogramów "łupów"
Na początku sezonu wakacyjnego na Sardynii ponownie ogłoszono alert w związku z masowym zjawiskiem wywożenia przez turystów z tamtejszych plaż piasku, muszelek i kamieni. Na włoskiej wyspie uważane jest to za kradzież i karane wysokimi grzywnami.
Sardyńskie plaże są masowo okradane przez tych, którzy - zauroczeni ich śnieżnobiałym czy różowym piaskiem, muszelkami i kamykami - zabierają je na pamiątkę do domu. Przypomniały o tym lokalne media, informując, że podobnie, jak w minionych latach, dużo pracy mają już służby między innymi na lotnisku w Cagliari.
Tylko w ostatnich tygodniach tamtejsi funkcjonariusze znaleźli u podróżnych 280 kilogramów skarbów natury z wybrzeży we wschodniej części wyspy, zwłaszcza z okolic znanej miejscowości wypoczynkowej Villasimius, obleganej przez Włochów i przybyszów z całego świata.
Działająca tam straż ochrony środowiska dzięki współpracy ze służbami lotniskowymi odtransportowała na plaże siedem skrzyń pamiątek, które próbowali wywieźć turyści w plastikowych butelkach i woreczkach.
- Skąd wiemy, dokąd mamy odwieźć łupy? Ci, którzy plądrują nasze plaże, opisują miejsce pochodzenia tych materiałów - wyjaśnił Lino Cozzuto, kierujący stowarzyszeniem strażników ochrony środowiska na Sardynii.
- Niestety to dopiero początek konfiskat w tym roku, a my już martwimy się, co będzie w sierpniu, czyli w szczycie sezonu - dodał.
Stowarzyszenie zaapelowało do władz regionalnych, aby nakazały wzmocnienie kontroli bagaży na lotniskach i w portach.
Komentarze