Lampart zaatakował dziecko w Parku Narodowym w RPA. Chłopiec nie przeżył
Dzikie zwierzę zaatakowało dwuletniego chłopca, który bawił się na terenie Parku Narodowym Krugera w Republice Południowej Afryki. Dziecko było synem jednego z pracowników parku. Według przedstawicieli parku zwierzę wydostało się z ogrodzonego obszaru.
Po ataku drapieżnika chłopiec trafił do szpitala, jednak obrażenia, których doznał okazały się zbyt poważne i lekarzom nie udało się go uratować.
Władze rezerwatu w oświadczeniu poinformowały, że chłopiec był synem jednego z pracowników parku.
Kruger National Park (KNP) can confirm that a leopard killed a staff member’s son last night (05 June 2019) at the Malelane Technical Services living Quarters. The toddler was only thirty months old. https://t.co/vmGTMcifIK
— Kruger National Park (@SANParksKNP) 6 czerwca 2019
Przedstawiciele parku podkreślają, że tego typu ataki należą do rzadkości. Mimo wszystko, aby zminimalizować zagrożenie, zdecydowano się odstrzelić agresywnego lamparta.
Rzecznik parku w rozmowie z mediami zwrócił uwagę, że żyjące na wolności zwierzęta nie czując zagrożenia zazwyczaj nie zbliżają się do ludzi, bo się ich boją. Jednak zdarza się tak, że w tego typu parkach zwierzęta są na tyle oswojone z ludźmi, że chętnie wchodzą z nimi w interakcję.
- W takich rezerwatach drapieżniki wchodzą w interakcje z turystami i pracownikami, co czasami może spowodować, że drapieżniki przyzwyczajają się do ludzi i się ich nie boją - powiedział.
Trwa śledztwo mające wyjaśnić jak lampart przedostał się na niezabezpieczony teren. Jednocześnie władze parku zapewniają, że wszyscy odwiedzający rezerwat mogą czuć się bezpiecznie, jeśli tylko przestrzegają obowiązujących w nim zasad.
SANParks would like reassures visitors and other stakeholders who visit the KNP that the area is safe as long as they observe rules and regulations when in the Park, especially around illegal feeding of animals.
— Kruger National Park (@SANParksKNP) 7 czerwca 2019
Park Narodowy Krugera został założony w 1898 roku i zajmuje powierzchnię ponad 2 mln hektarów.
Znajduje się tam 300 gatunków drzew, 52 gatunki ryb, 33 gatunki płazów, 114 gatunków gadów, 507 gatunków ptaków i 147 gatunków ssaków.
W obrębie parku żyje m.in. 300 gepardów, 3000 hipopotamów, 900 lampartów, 1500 lwów, 2000 hien, 200 nosorożców czarnych, 32000 antylop, 7500 słoni, 5000 żyraf, 1300 nosorożców białych, olbrzymie stada zebr, bawołów i antylop.
Czytaj więcej