Nawet 7 mln przedwczesnych zgonów. Badania satelitarne pokazują zanieczyszczenie powietrza
W wielu miejscach na Ziemi zanieczyszczenia powietrza są śmiertelnie niebezpieczne - alarmują Europejska Agencja Kosmiczna i Światowa Organizacja Zdrowia. Ta pierwsza, w ramach programu Copernicus, do monitorowania zanieczyszczeń powietrza na Ziemi wykorzystuje specjalne satelity.
Według badania przeprowadzonego w maju 2018 roku przez Światową Organizację Zdrowia 9 na 10 osób na Ziemi oddycha powietrzem o wysokim stopniu zanieczyszczenia.
Zanieczyszczenie odpowiada za 7 mln przedwczesnych zgonów
- Według tego badania słaba jakość powietrza jest odpowiedzialna - w skali globalnej - za 7 milionów przedwczesnych zgonów - mówi Vincent-Henri Peuch z Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych. - Żeby móc zebrać wiarygodne dane dotyczące zanieczyszczeń powietrza na Ziemi, Europejska Agencja Kosmiczna uruchomiła program Copernicus. W jego skład wchodzi sześć różnych rodzajów satelitów, które łącznie tworzą sieć monitoringu środowiska. Wśród nich jest Sentinel-5P, który pełni kluczową rolę w obserwacji zanieczyszczeń powietrza - dodaje Peuch.
Sentinel-5P został wyposażony w nowoczesny instrument Tropomi, który tworzy mapy gazów śladowych, takich jak tlenek azotu, ozon, metan czy tlenek węgla. Zebrane dane dostarcza do dwóch stacji naziemnych: w Norwegii i Kanadzie. - Ten satelita pozwala nam uzyskiwać codziennie nowe i globalne dane o naszej atmosferze z niespotykaną wcześniej precyzją - wyjaśnia Claus Zehner z Europejskiej Stacji Kosmicznej, kierownik misji Sentinel-5P.
Tropomi dostarcza dane w dziesięciokrotnie lepszej rozdzielczości niż poprzednie instrumenty.
Naukowcy twierdzą, że Sentinel-5P w czasie swojej misji ma wyprodukować milion gigabajtów danych - czyli tyle samo, co 213 tys. filmów DVD.
Czytaj więcej
Komentarze