Bodnar bije na alarm: 43 proc. nastolatków ogląda patostreaming
- Patostreaming nie jest marginesem życia w internecie, to jest zjawisko powszechne. 43 proc. nastolatków co najmniej raz na tydzień zapoznaje się z takimi treściami - powiedział w "Graffiti" Polsat News Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Jak dodał, szkoły powinny mieć obowiązek uświadamiania młodzieży o niebezpieczeństwach związanych z takimi transmisjami.
Patostreaming to transmisja internetowa na żywo, w trakcie której prezentowane są liczne zachowania powszechnie uznawane za będące dewiacjami społecznymi, zwłaszcza takie jak: libacje alkoholowe, przemoc domowa czy wulgaryzmy.
Rzecznik Praw Obywatelskich powiedział w "Graffiti", że "jest to zjawisko powszechne, a to nie margines życia w internecie". - Nie tylko chodzi o transmisję, zwiększenie oglądalności i popularności, ale bardzo bezpośrednie zarabianie na tym - dodał.
Przekazał, że podczas spotkań z młodzieżą mówi m.in. o Konstytucji i prawie, ale młodzi ludzie "budzą się" dopiero, gdy mówi o patostreamingu.
Gość Piotra Witwickiego powołał się na dane z raportu, według którego 43 proc. nastolatków co najmniej raz na tydzień zapoznaje się z treściami patostreamerów.
- To jest masa, to jest gigantyczna masa ludzi. Co więcej, te osoby rosną w popularność, stają się celebrytami, przykładami, że można w łatwy sposób zarobić pieniądze - podkreślił.
"Konieczna jest większa aktywność organów ścigania"
Zdaniem Bodnara receptą jest praca z młodzieżą. - Powinien być to obowiązek szkoły. Jeżeli dyskutujemy o bezpieczeństwie w internecie, to mówimy także o tych treściach, które są niepożądane, na które dzieci mogą się natknąć - zaznaczył.
Według RPO, rodzice, nauczyciele i wychowawcy powinni zwracać większą uwagę na to, z jakimi treściami w internecie spotykają się dzieci.
Zwrócił też uwagę na konieczność większej aktywności organów ścigania i "być może większej odpowiedzialności dostawców usług internetowych".
Podkreślił, że bywają sytuacje, kiedy policja "nie ma wiedzy, na czym to zjawisko polega i co można zrobić".
Dotychczasowe odcinki programu "Graffiti" dostępne są w zakładce Programy.
Czytaj więcej