Stopień alarmowy BRAVO-CRP. "Prawdopodobieństwo zdarzeń terrorystycznych w cyberprzestrzeni"
- Wprowadzenie stopnia alarmowego BRAVO-CRP związane jest z koniecznością bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych w instytucjach publicznych. Podczas eurowyborów możemy mieć do czynienia z większym prawdopodobieństwem zdarzeń o charakterze terrorystycznych w cyberprzestrzeni - powiedział w Polsat News rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Stopień alarmowy BRAVO-CRP obowiązuje od czwartku od godz. 22. To drugi stopień w czterostopniowej skali - podał na Twitterze Świszcz.
Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Jak podaje RCB na swojej stronie, instytucje publiczne będą monitorowały i weryfikowały, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.
"Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego" - podkreśliło RCB w piątkowym komunikacie.
Prezes Rady Ministrów wprowadził na terenie całego kraju stopień alarmowy BRAVO-CRP (2. w czterostopniowej skali dotyczący bezpieczeństwa teleinformatycznego). Obowiązuje od 23 maja (godz. 22.00) do 27 maja (godz. 16.00) i jest związany z wyborami do Europarlamentu. @PremierRP
— Grzegorz Świszcz (@GSwiszcz) 24 maja 2019
Zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych w razie wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA, a w razie zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia - można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP.
Stopnie alarmowe były już wprowadzane przy okazji organizacji w Polsce wydarzeń międzynarodowych, np. szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach (2018 r.), Światowych Dni Młodzieży (2016 r.), konferencji na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie (2019 r.). Wprowadza je, zmienia i odwołuje w drodze zarządzenia prezes Rady Ministrów po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i szefa ABW, a w przypadkach niecierpiących zwłoki - minister właściwy do spraw wewnętrznych po zasięgnięciu opinii szefa ABW, informując o tym niezwłocznie premiera.
Czytaj więcej