Zmarł Niki Lauda - jeden z najwybitniejszych kierowców F1 w historii
W wieku 70 lat zmarł trzykrotny mistrz świata Formuły 1 Niki Lauda - poinformowały agencje, powołując się na źródła rodzinne. Niki Lauda ostatnio przebywał w prywatnej klinice w Szwajcarii, gdzie trafił z powodu problemów z nerkami.
"Spoczywaj w pokoju" - napisano na oficjalnym profilu Formuły 1 na Twitterze.
Rest in peace Niki Lauda.
— Formula 1 (@F1) 21 maja 2019
Forever carried in our hearts, forever immortalised in our history. The motorsport community today mourns the devastating loss of a true legend.
The thoughts of everyone at F1 are with his friends and family. pic.twitter.com/olmnjDaefo
"Jesteśmy głęboko zasmuceni, że nasz przyjaciel, kolega i mistrz świata F1 z 1984 roku, Niki Lauda, odszedł" - napisał zespół McLarena..
All at McLaren are deeply saddened to learn that our friend, colleague and 1984 Formula 1 World Champion, Niki Lauda, has passed away. Niki will forever be in our hearts and enshrined in our history. #RIPNiki pic.twitter.com/Ndd9ZEfm6B
— McLaren (@McLarenF1) 21 maja 2019
Niki Lauda trafił do Formuły 1 w 1972 roku, a trzy lata później zdobył pierwszy tytuł mistrza świata. W 1976 roku zmierzał po drugi tytuł mistrzowski, ale uległ groźnemu wypadkowi na niemieckim torze Nürburgring. W ostatniej chwili z płonącego Ferrari wydobyli go inni kierowcy, był jednak bardzo poparzony i miał uszkodzone płuca.
Wówczas wydawało się, że kariera sportowa Austriaka zakończy się nieszczęśliwie, tymczasem Lauda wrócił na tor już po sześciu tygodniach i do końca sezonu toczył zaciętą walkę o tytuł. Przegrał jednym punktem, ale i tak wzbudził podziw całego świata. Po drugie mistrzostwo sięgnął rok później, a trzeci tytuł zdobył w 1984 roku (swojego głównego konkurenta Alaina Prosta pokonał o pół punktu). Pamiątką po dramatycznych chwilach na Nuerburgringu były jednak blizny na jego twarzy.
Po przeszczepach płuc i nerek
Niki Lauda jeszcze jako czynny kierowca wyczynowy zaczął inwestować w lotnictwo. W 1979 roku założył Lauda Air, czarterową linię obsługująca połączenia turystyczne. Jednak w 1999 roku sprzedał swoje udziały Austrian Airlines. W 2003 roku założył kolejne przedsiębiorstwo lotnicze o nazwie Niki. Z ponad 20 samolotami przewoźnik obsługiwał 33 trasy. Firma nie odniosła jednak sukcesu mimo sloganu "Pasażer na pierwszym miejscu". Pod koniec 2017 roku ogłosiła upadłość.
Ostatnio Lauda pracował w startującym w Formule 1 teamie Mercedes, gdzie pełnił funkcję dyrektora. Jego problemy zdrowotne zaczęły się przed rokiem, gdy zachorował na ostre zapalenie płuc, które zakończyło się przeszczepem organu. W grudniu Lauda zaczął zmagać się z grypą, którą wyleczył na początku tego roku.
Austriak w przeszłości przeszedł dwa przeszczepy nerki - w 1997 i 2005 roku.
Niki Lauda napisał cztery biografię, był też jednym z bohaterów anime "Grand Prix". W 2013 r. premierę miał film "Wyścig" w reżyserii Rona Howarda, opowiadający historię rywalizacji Nikiego Laudy z James Huntem w 1976 r. W rolę Laudy wcielił się Daniel Brühl.
Czytaj więcej