Raport o pedofilii w Kościele. Najświeższe informacje na polsatnews.pl
Wraz z publikacją filmu braci Sekielski temat pedofilii w Kościele wrócił na czołówki stacji informacyjnych, portali i gazet. "Tylko nie mów nikomu" zebrało już ponad 11 mln wyświetleń. Do filmu odnoszą się m.in. zwierzchnicy wymienionych w filmie księży, publicyści i politycy. Cały czas zbieramy dla Państwa najświeższe informacje w tej sprawie, które można przeczytać w specjalnym raporcie.
Nasz raport znajduje się tutaj.
Sekielscy opublikowali swój film dokumentalny w internecie. Przedstawione zostały w nim przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne
- Zwyrodniałe, obrzydliwe, okrutne i bestialskie przestępstwo, zachowanie społeczne - na czele z pedofilią - będzie bardzo surowo napiętnowane, jeszcze dużo bardziej surowo, niż jest obecnie w Kodeksie karnym - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki na konferencji po posiedzeniu rządu, podczas którego przyjęto obszerną nowelizację Kodeksu karnego, która zakłada podwyższenie górnej granicy kar za pedofilię z 25 do 30 lat.
Jak przekazał, "przestępstwo pedofilii nie powinno znać instytucji zawieszenia kary, to jest nasze bardzo mocne przekonanie, które chcemy wdrożyć w ramach ustawodawstwa".
Dodał, że trudno sobie wyobrazić cięższe przewinienie niż "zdrada zaufania najmłodszych, tych oddanych pod opiekę".
- Dlatego osoby, które są opiekunami w różnych instytucjach, włączając w to wszystkie instytucje świeckie, kościelne; wszystkie tego typu osoby muszą ponosić jakby odpowiedzialność jeszcze wzmocnioną. To też ma odzwierciedlenie w naszych propozycjach - powiedział szef rządu.
Surowsze kary za pedofilię
- Podwyższamy wiek prawno-karnej ochrony dzieci z 15 do 16 lat - zapowiedział obecny na konferencji minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał przy tym, że jednocześnie wprowadzony zostanie zapis, który "pozwoliłby sądom nadzwyczajnie łagodzić karę bądź odstąpić w ogóle od jej wymierzenia kiedy relacja wieku między sprawcą a ofiarą byłaby niewielka".
- Chodzi o te sytuacje, które są uzasadnione okolicznościami i dają podstawę sądowi do innej oceny czynu niż to ma miejsce często właśnie w tych przypadkach, które w pierwszej kolejności przede wszystkim chcemy chronić - znacznie skuteczniej niż miało to miejsce wcześniej - powiedział Ziobro.
Szef MS zaznaczył, że przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji Kk jest "bardzo gruntowny: dotyczy nie tylko materii związanej z przestępczością pedofilską, ale wielu też innych przestępstw."
- Zgwałcenie osoby małoletniej poniżej 16 lat będzie zagrożone karą od 5 do 30 lat pozbawienia wolności; jeżeli osoba małoletnia pozostawała pod pieczą sprawcy, to wówczas dolna kara jest podwyższona do 8 lat.
Poinformował, że w proponowanym przez rząd projekcie zmian w prawie karnym wprowadza się "więcej szczegółowych różnicowań - w zależności od wieku osoby pokrzywdzonej i sposobu działania sprawcy".
Do 30 lat więzienia
- Dla przykładu wprowadzamy taką zasadę, że zgwałcenie osoby małoletniej poniżej lat szesnastu jest zagrożone karą od 5 do 30 lat pozbawienia wolności, natomiast jeżeli osoba zgwałcona, małoletnia poniżej lat 16 pozostawała pod pieczą sprawcy, to wówczas kara w dolnych granicach jest zdecydowanie podwyższana - do 8 lat pozbawienia wolności - powiedział.
Ziobro podkreślił, że dolne granice są ważniejsze, bo wokół dolnych granic często oscyluje orzecznictwo sądu. - Dlatego też będąc konsekwentnym wprowadzamy rozwiązanie, że zgwałcenie (osoby) małoletniej poniżej lat 16, które było połączone ze szczególnym okrucieństwem w dolnych granicach będzie zagrożone karą od 10 lat pozbawienia wolności do lat 30, czyli nie jak dzisiaj od 5 do 15" - zaznaczył.
Czytaj więcej
Komentarze