CBOS: Większość Polaków oszczędza na poważniejsze zakupy, tylko 1 proc. deklaruje dużą biedę

Biznes
CBOS: Większość Polaków oszczędza na poważniejsze zakupy, tylko 1 proc. deklaruje dużą biedę
Flickr/Łukasz

30 proc. Polaków ocenia swoje materialne warunki życia jako dobre lub bardzo dobre - wynika z najnowszego badania CBOS. 51 proc. pytanych twierdzi, że pieniędzy starcza im na co dzień, ale na poważniejsze zakupy muszą oszczędzać.

Z badania CBOS "Materialne warunki życia" wynika, że Polacy są na ogół zadowoleni ze swojego poziomu życia - 51 proc. badanych deklaruje, że pieniędzy starcza im na co dzień, ale na poważniejsze zakupy muszą oszczędzać. 30 proc. ankietowanych twierdzi, że może sobie pozwolić na wiele bez szczególnego oszczędzania, a 3 proc. może pozwolić sobie na luksusy.

 

Poziom swojego życia jako skromny ocenia 14 proc. badanych, nieliczni (1 proc.) - jako bardzo biedny.

 

W stosunku do ubiegłorocznych wyników o 4 punkty zmniejszyły się odsetki żyjących biednie lub skromnie, o 2 punkty średnio. Z kolei o 5 punktów zwiększył się udział żyjących dobrze lub bardzo dobrze. Autorka opracowania Małgorzata Omyła-Rudzka zauważyła, że od 2014 r. sytuacja finansowa Polaków dosyć systematycznie się poprawia. Uzyskane w tym roku rezultaty są najlepsze z dotąd rejestrowanych.

 

Co piąty Polak boi się biedy

 

Sytuacja finansowa według wyników badania wiąże się z wiekiem, wykształceniem i z miejscem zamieszkania. W związku z tym w gorszej sytuacji są starsi, gorzej wykształceni ankietowani.

 

Średnio co czwarty ankietowany z wykształceniem zasadniczym zawodowym lub podstawowym i mający 55 lat lub więcej deklaruje, że żyje skromnie lub biednie. Podobnie sytuacja ma się z mieszkańcami mniejszych miast i wsi, którym żyje się gorzej w porównaniu z mieszkańcami większych miast.

 

W badaniu CBOS zapytano respondentów o obawy przed biedą - 19 proc. deklaruje strach przed brakiem pieniędzy, z czego 15 proc. uważa, że sobie z tym jakoś poradzi, a 4 proc. odczuwa bezradność. 80 proc. badanych nie ma takich obaw, a 39 proc. z nich uważa, że ich sytuacja finansowa może się pogorszyć. 41 proc. jest spokojnych o swoją przyszłość.

 

"Trend poprawy"

 

Jak wskazuje Omyła-Rudzka, uzyskane w tym roku rezultaty pokazują trwający od kilku lat trend poprawy statusu materialnego. Od 2014 r. systematycznie wzrasta liczba osób deklarujących dobry lub bardzo dobry poziom życia oraz tych, które nie obawiają się o swoją finansową przyszłość i swobodnie gospodarują pieniędzmi.

 

Najniższy w historii jest też odsetek osób obawiających się biedy. Respondenci pytani o perspektywy na przyszłość przewidują sobie znacznie częściej poprawę warunków materialnych niż obawiają się ich pogorszenia.

 

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (346) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI), od 7 do 14 marca 2019 r., na liczącej 1046 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie