MEN: w drugiej turze okrągłego stołu edukacyjnym weźmie udział ok. 100 osób. Broniarz nie przyjdzie
Ponad 100 osób będzie uczestniczyło w pracach pięciu podstolików podczas drugiej tury debaty przy okrągłym stole edukacyjnym - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Obrady rozpoczną się we wtorek o godz. 11 w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział, że nie weźmie udziału w tej debacie.
We wtorek o godz. 11:00 w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie rozpocznie się druga tura debaty przy okrągłym stole edukacyjnym.
Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował w poniedziałek, że premier Mateusz Morawiecki wysłał zaproszenia na dalszą część oświatowej debaty. - Być może to zaproszenie wpłynęło dzisiaj, ale nie widziałem dzisiejszej poczty, ale na pewno nie wezmę udziału w tej drugiej turze, tak jak nie wziąłem udziału w pierwszej - powiedział Broniarz. - Nie weźmiemy udziału - powiedział jednak.
"Debata w ramach okrągłego stołu edukacyjnego bez państwa nie będzie pełna" - napisał premier Mateusz Morawiecki w zaproszeniu na kolejne rozmowy skierowanym m.in. do Broniarza.
"Obrady, w których miałem przyjemność uczestniczyć, przebiegały w formule, która umożliwiała każdemu z uczestników poruszyć tematy, które są dla niego najważniejsze. W efekcie uzyskano obraz zasadniczych bolączek systemu edukacji, z którymi przychodzi się nam mierzyć. Jedną z nich jest oczywiście sytuacja zawodowa i system wynagradzania nauczycieli. Pojawiły się liczne głosy, że konieczna jest zmiana systemu przygotowania do zawodu, a być może, w konsekwencji, również wypracowanie motywacyjnego systemu wynagrodzeń w polskiej oświacie" - napisał Morawiecki do Broniarza.
"Z kolei w dyskusji na temat finansowania oświaty podkreślano rozdźwięk między wzrastającymi nakładami na edukację, a problemami z finansowaniem edukacji przez najważniejszą grupę organów prowadzących - jednostki samorządu terytorialnego. Nie można także nie wspomnieć o ciągle powracającym temacie rosnących wydatków rodziców na korepetycje" - dodał szef rządu.
MEN poinformowało, że w pracach podstolików weźmie udział ponad 100 osób, w tym: nauczyciele, uczniowie, rodzice, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska akademickiego i instytucji związanych z oświatą oraz członkowie związków zawodowych.
Obrady dotyczyć będą pięciu tematów: "Nauczyciel w systemie edukacji", "Jakość edukacji", "Nowoczesna szkoła", "Uczeń w systemie edukacji" i "Rodzic w systemie edukacji".
Dwóm podstolikom będą przewodniczyć wiceministrowie edukacji: Marzena Machałek ("Jakość w systemie edukacji") i Maciej Kopeć ("Nauczyciel w systemie edukacji").
[ZOBACZ TEŻ] Broniarz w "Wydarzeniach i Opiniach": to, co rząd próbuje zrobić, to zabawa uczniami
Czytaj więcej