Spotkanie Putina z Kim Dzong Unem 25 kwietnia we Władywostoku
Władimir Putin przeprowadzi rozmowy z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem 25 kwietnia we Władywostoku - poinformował we wtorek doradca rosyjskiego prezydenta ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.
Podkreślił, że w centrum uwagi obu przywódców znajdzie się "polityczno-dyplomatyczne rozwiązanie problemu nuklearnego na Półwyspie Koreańskim". Zwrócił uwagę, że będzie to pierwsze spotkanie Putina z Kim Dzong Unem.
Od objęcia władzy w Korei Płn. w 2011 roku Kim kilkakrotnie spotykał się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem i prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem, a także dwukrotnie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Jak dotąd - przynajmniej oficjalnie - nie rozmawiał jednak twarzą w twarz z prezydentem Putinem.
Możliwy trzeci szczyt USA-Korea Północna
Uszakow powiedział, że obroty w handlu między Rosją a Koreą Północną spadły w zeszłym roku o ponad 56 proc. z powodu sankcji nałożonych na Pjongjnang. Zaznaczył zarazem, że Moskwa uważa, że jest ważne, iż Korea Północna i Stany Zjednoczone są zainteresowane utrzymaniem kontaktów.
Szczyt Rosja-Korea Płn. zapowiedziano w czasie, kiedy administracja USA zabiega o porozumienie z Kimem, mające położyć kres napięciom nuklearnym na Półwyspie Koreańskim. Dwa dotychczasowe spotkania Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem nie doprowadziły do porozumienia w sprawie denuklearyzacji. Przedstawiciele administracji sugerują możliwość trzeciego szczytu USA-Korea Płn.
Uszakow poinformował, że w dniach 26-27 kwietnia Putin weźmie w Pekinie udział w międzynarodowym forum Pasa i Szlaku. Lansowana przez Pekin inicjatywa zakłada finansowanie, budowę i modernizację połączeń logistycznych pomiędzy Chinami a krajami Azji, Europy i Afryki. Oficjalnie ma ona na celu stymulację handlu międzynarodowego, ale krytycy oceniają ją jako próbę zwiększenia chińskich wpływów na świecie i ryzyko wpędzania państw w pułapkę zadłużenia poprzez niezrównoważone projekty realizowane w nieprzejrzysty sposób.
Dwustronne spotkania Putina w Pekinie
Uszakow podkreślił, że w pekińskim forum weźmie udział 38 szefów państw bądź rządów, a w sumie będą tam przedstawiciele ok. 100 krajów, a także ONZ i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
26 kwietnia Putin ma w Pekinie przeprowadzić rozmowy dwustronne z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Planowane są też dwustronne spotkania rosyjskiego prezydenta z przywódcami Azerbejdżanu, Serbii, Egiptu i Cypru, a także z szefem MSZ Birmy. Uszakow wykluczył natomiast kontakty rosyjskiego prezydenta z przedstawicielami USA na forum w Pekinie, ponieważ - jak powiedział - Stany Zjednoczone nie będą tam reprezentowane na wysokim szczeblu.
Doradca rosyjskiego prezydenta powiedział także, że nie są planowane oficjalne kontakty Kremla z Kijowem do czasu ogłoszenia oficjalnych wyników wyborów prezydenckich na Ukrainie i inauguracji ukraińskiego prezydenta. Według nieoficjalnych informacji wybory wygrał Wołodymyr Zełenski, zdecydowanie pokonując dotychczasowego prezydenta Petra Poroszenkę.
Komentarze