"Przerażenie i smutek". Światowi przywódcy potępili ataki na Sri Lance
Po niedzielnych eksplozjach na Sri Lance wyrazy współczucia Lankijczykom przesyłają przywódcy z całego świata. Ataki potępili m.in. przewodniczący Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej: Jean-Claude Juncker i Donald Tusk a także prezydent Rosji Władimir Putin. Za ofiary ataków modlił się papież Franciszek.
"Przerażenie i smutek wywołała u mnie wiadomość o atakach bombowych na Sri Lance, za które życiem przypłaciło tak wielu ludzi. Składam szczere wyrazy współczucia rodzinom ofiar, które w pokoju udały się na modlitwę lub przyjechały zwiedzić ten piękny kraj. Jesteśmy gotowi do wsparcia" - napisał na Twitterze szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
It was with horror and sadness that I heard of the bombings in #SriLanka costing the lives of so many people. I offer my heartfelt condolences to the families of the victims who had gathered to worship peacefully or come to visit this beautiful country. We stand ready to support.
— Jean-Claude Juncker (@JunckerEU) 21 kwietnia 2019
Z kolei Tusk, również na Twitterze, zapewnił, że "myślami jest z rodzinami zabitych w atakach na kościoły i hotele oraz z tymi, którzy wciąż walczą o życie". "Tragiczne Święta Wielkanocne na Sri Lance" - podkreślił szef Rady Europejskiej.
A tragic Easter in Sri Lanka. My thoughts are with the families of those killed in the attacks on churches and hotels; and those still fighting for their lives.
— Donald Tusk (@eucopresident) 21 kwietnia 2019
Rosyjski prezydent Władimir Putin w depeszy kondolencyjnej wysłanej do prezydenta Maithripali Siriseny podkreślił, że Rosjanie "jednoczą się w żałobie z bliskimi zabitych i życzą szybkiego powrotu do zdrowia rannym".
Vladimir Putin expressed condolences to Sri Lanka President Maithripala Sirisena in connection with tragic consequences of terrorist acts
— President of Russia (@KremlinRussia_E) 21 kwietnia 2019
Putin dodał, że "sprawcy i organizatorzy tych okrutnych i cynicznych zbrodni w czasie Świąt Wielkanocy dostaną karę, na jaką zasłużyli".
"Terror i barbarzyństwo nigdy nas nie pokonają"
"Serdeczne wyrazy współczucia od narodu Stanów Zjednoczonych dla narodu Sri Lanki z powodu strasznych ataków terrorystycznych na kościoły i hotele" - napisał na twitterze prezydent USA Donald Trump, deklarując: "Jesteśmy gotowi pomóc!".
138 people have been killed in Sri Lanka, with more that 600 badly injured, in a terrorist attack on churches and hotels. The United States offers heartfelt condolences to the great people of Sri Lanka. We stand ready to help!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 21 kwietnia 2019
Do najnowszych wydarzeń na Sri Lance odniosła się też szefowa rządu Niemiec, która w liście kondolencyjnym do lankijskiego prezydenta Maithripali Siriseny napisała: "To szokujące, że ludzie, którzy zgromadzili się, by świętować Wielkanoc, stali się celem okrutnych ataków".
Prezydent Francji potępił "haniebne czyny" i ataki terrorystyczne, do których doszło na Sri Lance. Na twitterze Macron wyraził "głęboki smutek" oraz napisał: "W ten dzień wielkanocny cała nasza solidarność z narodem Sri Lanki, a nasze myśli z bliskimi ofiar".
We are deeply saddened by the terrorist attacks against churches and hotels in Sri Lanka. We firmly condemn these odious acts. We stand by the people of Sri Lanka and our thoughts go out to the loved ones of the victims on this Easter Sunday. https://t.co/NytqQP9aE7
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) 21 kwietnia 2019
Szef rządu Hiszpanii Pedro Sanchez na Twitterze napisał, że "terror i barbarzyństwo nigdy nas nie pokonają".
Mi más enérgica condena a los terribles atentados de Sri Lanka. Decenas de víctimas que celebraban la Pascua de Resurrección nos hacen llorar. El terror y la barbarie no nos doblegarán nunca.
— Pedro Sánchez (@sanchezcastejon) 21 kwietnia 2019
Mi apoyo y cariño a todas las víctimas y familiares.https://t.co/jjwZ1WILy6
"Terroryzm to globalne zagrożenie bez żadnej religii"
Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern napisała, że jej kraj potępia ataki, "odrzuca wszelkie formy ekstremizmu i staje w obronie wolności religii oraz prawa do bezpiecznego jej wyznawania". "Wspólnie musimy powstać i znaleźć w sobie wolę oraz odpowiedzi, by położyć kres tego typu przemocy" - podkreśliła.
"Potępiam w najbardziej stanowczy sposób wielkanocne ataki terrorystyczne na Sri Lance. To atak na całą ludzkość" - głosi tweet prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.
I condemn in the strongest terms possible the Easter terror attacks in #SriLanka. This is an assault on all of humanity.
— Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) 21 kwietnia 2019
On behalf of the Turkish people, I offer my condolences to the families of the victims and the people of #SriLanka, and wish a speedy recovery to the injured.
Z kolei szef dyplomacji Iranu Mohammad Dżawad Zarif wyraził smutek z powodu ataków oraz przekazał kondolencje "przyjaznemu rządowi i narodowi Sri Lanki". "Terroryzm to globalne zagrożenie bez żadnej religii, trzeba je potępić i stawić mu czoło na świecie" - wskazał.
Terribly saddened by terrorist attacks on Sri Lankan worshippers during Easter. Condolences to friendly govt & people of Sri Lanka. Our thoughts & prayers with the victims & their families
— Javad Zarif (@JZarif) 21 kwietnia 2019
Terrorism is a global menace with no religion: it must be condemned & confronted globally.
"Musimy dbać, by nikt nie musiał praktykować swojej wiary w strachu"
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May i szef brytyjskiego MSZ Jeremy Hunt potępili niedzielne zamachy terrorystyczne na kościoły i hotele na Sri Lance. Oboje wskazali walkę z prześladowaniem chrześcijan na świecie jako jeden ze swoich priorytetów.
Sri Lanka to była kolonia brytyjska.
"Akty przemocy wobec kościołów i hoteli na Sri Lance są naprawdę przerażające. Kieruję moje najgłębsze wyrazy współczucia do osób, które ucierpiały w tym tragicznym czasie. Musimy wspólnie dbać o to, aby nikt nigdy nie musiał praktykować swojej wiary w strachu" - zaznaczyła May.
The acts of violence against churches and hotels in Sri Lanka are truly appalling, and my deepest sympathies go out to all of those affected at this tragic time.
— Theresa May (@theresa_may) 21 kwietnia 2019
We must stand together to make sure that no one should ever have to practise their faith in fear.
W podobnym tonie wypowiedział się Hunt, który podkreślił na twitterze, że jest "zszokowany i zasmucony" atakami.
"Szczególnie niegodne jest atakowanie tych, którzy zgromadzili się, by obchodzić Niedzielę Wielkanocną. W modlitwach łączę się z ofiarami i ich rodzinami, a także z tymi, którzy pomagają w odpowiedzi na te zamachy" - napisał.
Brytyjski wysoki komisarz (ambasador Wielkiej Brytanii) na Sri Lance James Dauris ujawnił w niedzielę po południu, że według wstępnych ustaleń wśród poszkodowanych znaleźli się także Brytyjczycy. Zaznaczył jednak, że nie jest w stanie potwierdzić informacji na temat ich liczby ani ich obrażeń.
Walka z prześladowaniami religijnymi chrześcijan jest elementem szerszego programu politycznego premier Theresy May, która jest córką anglikańskiego pastora.
I’m deeply shocked and saddened by the horrifying attacks on churches and hotels in Sri Lanka today. To target those gathered for worship on Easter Sunday is particularly wicked. My prayers are with the victims and their families, and with those assisting in the response. https://t.co/a8UaOLFviv
— Jeremy Hunt (@Jeremy_Hunt) 21 kwietnia 2019
"Zawierzam Panu wszystkie ofiary"
Za ofiary niedzielnej serii ataków na Sri Lance modlił się papież Franciszek. - Przyjąłem ze smutkiem wiadomość o ciężkich zamachach, które właśnie dzisiaj, w dniu Wielkanocy, przyniosły żałobę i ból w niektórych kościołach i innych miejscach zgromadzeń na Sri Lance - powiedział papież tysiącom wiernych zgromadzonych na placu świętego Piotra.
- Pragnę wyrazić mą serdeczną bliskość ze wspólnotą chrześcijańską, zaatakowaną w chwili, gdy była zgromadzona na modlitwie i ze wszystkimi ofiarami tej tak okrutnej przemocy - mówił papież.
- Zawierzam Panu wszystkich, którzy tragicznie zginęli i modlę się za rannych i wszystkich tych, którzy cierpią z powodu tego dramatycznego wydarzenia - oświadczył Franciszek.
"W tak szczególnym czasie, jakim jest Wielkanoc, na #SriLanka doszło do niewyobrażalnego aktu terroru. Myślami jesteśmy z najbliższymi ofiar i rannych" - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
W tak szczególnym czasie, jakim jest Wielkanoc, na #SriLanka doszło do niewyobrażalnego aktu terroru. Myślami jesteśmy z najbliższymi ofiar i rannych.
— Georgette Mosbacher (@USAmbPoland) 21 kwietnia 2019
W Niedzielę Wielkanocną w kilku miastach Sri Lanki doszło do serii eksplozji w kościołach i hotelach, w których - według różnych źródeł - zginęło od ok. 140 do ok. 190 osób. Na razie władze nie poinformowały oficjalnie, co było przyczyną wybuchów lub by był to atak terrorystyczny. Źródła w lankijskich służbach bezpieczeństwa podawały natomiast, że prawdopodobnie co najmniej dwa z wybuchów były dziełem zamachowców samobójców.
Czytaj więcej