Awantura w kościele w Płocku. Ksiądz miał powiedzieć do geja: jesteś zboczony, powinieneś się leczyć
Przy Grobie Pańskim w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Płocku umieszczono hasła "LGBT" i "gender". Zostały zestawione m.in. ze słowami: "zboczenia", "nałogi", "agresja", "pieniądze", "pogarda". Monika Niedźwiecka i Mateusz Goździkowski postanowili zaprotestować w tej sprawie. Podczas święcenia pokarmów włożyli w kwiaty dwie tęczowe flagi. Według nich, proboszcz podarł je na ich oczach.
Między panią Moniką i panem Mateuszem a księdzem miało dojść do ostrej wymiany zdań.
Według Niedźwieckiej i Goździkowskiego, wierni obecni w świątyni wstawili się za księdzem. W obronie protestujących miał stanąć tylko jeden z parafian, który powiedział, że przeszkadza mu stygmatyzowanie ludzi.
Kiedy Goździkowski przyznał, że jest gejem, ksiądz miał powiedzieć do niego, że jest osobą zboczoną i powinien się leczyć. Dodał, że swoim protestem profanują kościół. Miał również krzyczeć do parafian: "oni przerwali nam nabożeństwo, mogą za to pójść siedzieć na 5 lat".
Niedźwiecka i Goździkowski nagrali telefonem kłótnię z księdzem. Duchowny miał wyprosić ich z kościoła i popychać.
"Każdy może mieć swoje poglądy"
Według relacji pani Moniki i pana Mateusza, ksiądz miał zabrać im telefon i pójść do zakrystii. Po tym zdarzeniu zdecydowali się zawiadomić policję.
Według nich, kiedy na miejsce przyjechali funkcjonariusze, ksiądz oddał telefon. Jednak nie było w nim karty pamięci i karty sim. Policjanci mieli powiedzieć, że "ksiądz na pewno ich nie ukradł".
- Policja powiedziała, że każdy może mieć swoje poglądy. Równie dobrze mógłby przyjść tutaj złodziej i powiedzieć, że nie podoba mu się tabliczka "kradzież" - powiedział Goździkowski w rozmowie z polsatnews.pl.
- Ewidentnie stali po stronie księdza - dodała Niedźwiecka.
Goździkowski po całym zajściu zeznawał na komendzie. Zgłosił kradzież.
Rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Płocku Marta Lewandwska potwierdziła polsatnews.pl, że w tej sprawie trwają czynności wyjaśniające.
- Będziemy przesłuchiwać wszystkich związanych ze sprawą. Księdza również – powiedziała policjantka.
Próbowaliśmy skontaktować się zarówno z parafią jak i rzeczniczką Diecezji Płockiej, aby poprosić o komentarz do tej sytuacji, jednak nikt nie odebrał telefonu. Pytania w tej sprawie wysłaliśmy mailem.
"To hejt"
Sprawę Grobu Pańskiego w Płocku nagłośniła Monika Bielska, która opublikowała zdjęcie na Facebooku.
W rozmowie z polsatnews.pl stwierdziła, że "nie mogła przejść obok tego obojętnie". Dodała, że "przed kościołem słyszała, że wiele osób mówiło, że Grób Pański im się nie podoba".
- Jednak w kościele nikt wykazywał oburzenia - dodała.
Według niej "zestawienie osób LGBT z przestępstwem i grzechami, jest oburzające". - Największą hipokryzją jest umieszczenie wśród napisów słów: "pogarda", "nienawiść" i "hejt" - podkreśliła.
- To co zobaczyłam w kościele w święta Wielkanocne, to właśnie hejt, nienawiść i pogarda dla innych ludzi za ich orientację seksualną lub poglądy. Nie powinno się obok tego przechodzić obojętnie, mowa nienawiści, stygmatyzacja, mogą prowadzić do tragedii - powiedziała Bielska.
Czytaj więcej
Komentarze