Abp Gądecki: krzyż, cierpienie, choroba i śmierć nie są ostatnimi słowami chrześcijaństwa
W imieniu konferencji episkopatu chciałbym złożyć wszystkim Polakom w kraju i poza jego granicami najserdeczniejsze życzenia wielkanocne - napisał w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Przewodniczący episkopatu podkreślił w życzeniach, że "Wielkanoc jest najważniejszą prawdą chrześcijaństwa, gdyż od zmartwychwstania Chrystusa zależy jego być albo nie być".
"Ten, kto przyjmuje zmartwychwstanie, ten jest chrześcijaninem i ten jest częścią chrześcijaństwa. Sam fakt zmartwychwstania jest czymś, co nas zapewnia o tym, że Chrystus nie tylko był, ale że Chrystus jest, że Chrystus jest ciągle między nami" - zaznaczył.
Zdaniem abpa Gądeckiego jest to świadomość pocieszająca, radosna i pełna wdzięczności, która "pozwala nam patrzeć na ten świat przemienionymi oczyma, przemieniać ten świat ku lepszemu, a także budować swoją nadzieję na życie, które przekracza życie doczesne".
"Chciałbym, aby wszędzie królował Chrystus"
"Dlatego ze względu na zmartwychwstanie Chrystusa chciałbym, aby w każdej rodzinie, w naszej społeczności, w otoczeniu, wszędzie królował Chrystus, który zmartwychwstał i który pokazuje, że krzyż, cierpienie, choroba i śmierć nie jest ostatnim słowem chrześcijaństwa, ale że ostatnim słowem jest zmartwychwstanie. Jest to coś, co podnosi w naszych oczach walor tych Świąt Wielkanocnych i każe nam patrzeć na nie z wdzięcznością" - napisał przewodniczący episkopatu.
Święcenie pokarmów
Wielka Sobota jest ostatnim dniem Triduum Paschalnego. To czas oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Tego dnia czuwamy przy Grobie Pańskim i adorujemy Najświętszy Sakrament.
Bardzo popularny jest natomiast tego dnia zwyczaj odwiedzania Grobów Pańskich w kościołach. Przed południem święci się pokarmy przeznaczone na świąteczny stół.
Wieczorem rozpoczyna się Wigilia Wielkanocna - uroczysta msza, która w Kościele katolickim należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Poprzedza ją poświęcenie ognia i wody chrzcielnej oraz odnowienie przyrzeczeń sakramentu chrztu. Na koniec uroczystości wielkosobotnich rozbrzmiewa uroczyste "Alleluja", a bicie dzwonów obwieszcza zmartwychwstanie Chrystusa.
W Wielką Sobotę w Kościele katolickim przez cały dzień trwa święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Zgodnie z polskim obyczajem przy symbolicznym grobie czuwa warta - ministranci, harcerze, niekiedy strażacy w galowych mundurach.
Tego dnia nie tylko katolicy przychodzą do kościołów z koszykami wypełnionymi jajkami, chlebem, wędliną. W tzw. święconym lub inaczej święconce są też sól, czasem ciasta czy słodycze, bukszpanowe gałązki i bardzo często cukrowy baranek - symbol zmartwychwstałego Jezusa. Księża święcą te pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Tym samym w Kościele katolickim kończy się czas postu.
Czytaj więcej