Kwieciński: 75 samorządów chce budować przeprawy w programie Mosty dla regionów

Biznes
Kwieciński: 75 samorządów chce budować przeprawy w programie Mosty dla regionów
PAP/Tomasz Gzell

- 75 samorządów z 14 województw chce budować przeprawy w ogłoszonym przez rząd programie Mosty dla regionów - poinformował w środę na konferencji prasowej minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Zaznaczył, że zainteresowanie programem jest znacznie większe niż zakładano.

Wśród 75 projektów zgłoszonych przez samorządy jest siedem mostów z listy 21 rekomendowanych przez specjalistów, z którymi współpracuje MIiR (została ona przedstawiona w sierpniu 2018 roku przy uruchamianiu programu Mosty dla regionów - red.). I to one w pierwszej kolejności będą procedowane.

 

- W programie Mosty dla Regionów wpłynęło 75 wniosków. O dofinansowanie dokumentacji projektowej ubiegają się samorządy wszystkich szczebli z 14 województw, w tym najwięcej z Małopolski - 22 - wskazał resort w informacji. Dodał, że jedynie samorządy z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego nie złożyły dokumentów.

 

Minister wskazał, że chodzi o mosty na rzekach: Noteć (gmina Czarnków), Warta (w okolicy Konina - pomiędzy gminami Krzymów i Kramsk), Odra (pomiędzy gminami Sulechów i Czerwieńsk oraz pomiędzy gminami Rudnik i Nędza), Bug (pomiędzy gminami Parlejewo i Jabłonna Lack), Wisła (w okolicy Kozienic i Maciejowic) oraz San (gmina Jarosław).

 

Koszty zgłoszonych projektów przekraczają budżet

 

Kwieciński przypomniał, że budżet programu Mosty dla regionów wynosi obecnie 2,3 mld, a koszty realizacji zgłoszonych przez samorządy projektów przekraczają 4 mld zł. Dodał jednak, że część, zwłaszcza mniejszych przepraw, będzie mogła skorzystać z Funduszu Dróg Samorządowych. Wskazał również, że realizacja tylko siedmiu przepraw tzw. rekomendowanych będzie kosztowała ok. miliarda złotych, czyli połowę całego budżetu programu Mosty dla regionów. Nie wykluczył, że budżet może zostać rozszerzony. To jednak - zaznaczył - "będzie zależało od oceny, której MIiR dokona wspólnie z resortem infrastruktury oraz z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad".

 

Minister przypomniał, że projekty samorządów, które pozytywnie przejdą weryfikację, otrzymają w pierwszym etapie 86 mln zł dofinansowania na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do realizacji inwestycji. Przygotowanie dokumentacji, włącznie z uzyskaniem wszystkich zezwoleń, potrawa ok. 2-3 lat. Budowa - jak mówił - Kwieciński - to kolejne dwa lata.

 

Obecnie ze środków budżetowych realizowane są dwa duże programy infrastrukturalne. Są to: program Mosty dla regionów i program budowy dróg lokalnych. Na ten drugi przeznaczono 500 milionów złotych z budżetu. Pieniądze - jak wynika z danych resortu infrastruktury - trafiły do 421 samorządów, które zrealizują 433 inwestycje. W efekcie powstanie 561 kilometrów dróg gminnych i powiatowych.

 

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie