Brytyjskie krowy testują technologię 5G
Mogą wyglądać jak przeciętne krowy, ale to holsztyńsko-fryzyjskie stado z jednej z brytyjskich hodowli zyskało dostęp do sieci 5G wcześniej niż większość ludzi. Rogacizna testuje najnowszy standard przesyłu danych w inteligentnej dojarni - podała agencja Reutera.
Amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne Cisco Systems postanowiło poddać najnowszy standard 5G testom w trzech wiejskich placówkach. W finansowanej przez brytyjski rząd centrum Agricultural Engineering Precision Innovation (Agri-EPI) w miasteczku Shepton Mallet grupa ok. 50 krów została wyposażona w obroże z łącznością 5G oraz monitorujące stan zdrowia kolczyki.
Obroże łączą się z systemem kontrolującym wykorzystującą roboty inteligentną dojarnię. Gdy zwierzę chce być wydojone podchodzi do bramki, która automatycznie się otwiera, rozpoznając przy okazji, która konkretnie krowa podeszła do stanowiska. Następnie urządzenie w precyzyjny sposób podłącza dojarkę, a zwierzę dostaje nagrodę w postaci jedzenia.
Gadżety nie szkodzą krowom
Wśród innych innowacji Agri-EPI znalazła się szczotka czyszcząca, włączająca się po wykryciu obecności krowy, kurtyny z sensorami, które otwierają się lub zamykają w zależności od warunków pogodowych i inteligentny system karmienia, wykorzystujący podwieszane do sufitu taśmociągi.
Gadżety nie szkodzą krowom, a systemy monitoringu wykrywają sygnały niepokoju czy stresu zwierzęcia i zawiadamiają opiekuna. - Możemy "połączyć" w ten sposób wszystkie krowy, każde zwierzę w tej hodowli - zaznaczył przedstawiciel Cisco Nick Chrissos.
- Testujemy możliwości szybkiej transmisji informacji z sensorów w standardzie 5G, by ominąć przesył danych przez komputer osobisty na farmie i często wolne połączenia sieciowe na terenach wiejskich - wskazał menadżer projektu Agri-EPI Duncan Forbes.
Technologia, która zmieni wiele aspektów życia człowieka
Ekspert podkreśla, że technologia 5G może okazać się przydatna nie tylko dla hodowli, ale przynieść też pożytek całym wiejskim społecznościom.
Zwolennicy 5G przekonują, że technologia ta zmieni wiele aspektów życia człowieka, umożliwiając wprowadzenie łączących się z siecią w pełni autonomicznych samochodów, okularów wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość czy po prostu pobranie na telefon filmu w najwyższej jakości w ciągu kilku sekund.
Obecnie jednak technologia testowana jest w ograniczonym zakresie, w pilotażowych badaniach w pojedynczych miejscach na świecie. Analitycy cytowani przez agencję Reutera wskazali, że nie należy się spodziewać ogólnokrajowego zasięgu 5G w państwach takich jak USA, Japonia czy Chiny przed 2023 r.
Komentarze