Ministerstwo Zdrowia: będą zmiany w szpitalnych oddziałach ratunkowych
Lepsza koordynacja działań, wprowadzenie zmian systemowych i szkolenia dla pracowników szpitalnych oddziałów ratunkowych są konieczne, aby usprawnić ich pracę - ustalili uczestnicy wtorkowych rozmów w Ministerstwie Zdrowia. Spotkanie poświęcono funkcjonowaniu SOR-ów na Śląsku.
W zwołanym na zaproszenie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w trybie pilnym spotkaniu - jak poinformowała PAP rzecznik MZ Sylwia Wądrzyk - wzięli udział m.in. rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, przedstawiciele Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Kontrole w szpitalach i SOR-ach
Ministerstwo informowało w ubiegłym tygodniu, że zwróciło się do wojewody śląskiego z prośbą o przeprowadzenie kontroli szpitalnych oddziałów ratunkowych. Niezależnie od tego Śląski Oddział Wojewódzki NFZ prowadzi działania kontrolne w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim, Szpitalu Powiatowym w Zawierciu, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Bytomiu i w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.
Sprawdzane są m.in. organizacja i sposób udzielania świadczeń zdrowotnych oraz ich dostępność. Kontroli podlegają również kwestie dotyczące liczby zatrudnionego personelu medycznego, czasu jego pracy i prowadzenia dokumentacji medycznej.
MZ podało, że w środę rozpocznie się także kontrola doraźna w szpitalu powiatowym w Wodzisławiu Śląskim i w Rydułtowach.
Nowy system segregacji pacjentów
Resort akcentuje, że jednocześnie z toczącymi się postępowaniami kontrolnymi w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad wdrożeniem zmian systemowych, które pozwolą usprawnić działanie szpitalnych oddziałów ratunkowych. Chodzi o system triażu, czyli segregacji medycznej pacjentów. Określanie stanu zagrożenia życia i zdrowia odbywać się będzie na podstawie jednakowych, jasno sprecyzowanych kryteriów.
Ma to zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów i poprawić komfort pracy personelu medycznego. Aktualnie w kilku szpitalach trwa pilotaż elektronicznego systemu TOPSOR, który monitoruje i porządkuje ruch pacjentów w obrębie szpitalnego oddziału ratunkowego.
Obowiązkowo zmiany wejdą
Od 1 października triaż ma być obowiązkowo stosowany w 76 największych szpitalnych oddziałach ratunkowych w kraju, które obsługują zdecydowaną większość pacjentów trafiających na SOR. Docelowo, od 1 stycznia 2021 r., system ten będzie obowiązywał we wszystkich szpitalnych oddziałach ratunkowych w Polsce.
Resort informuje, że na polecenie Ministerstwa Zdrowia oddziały wojewódzkie NFZ w całym kraju rozpoczną szkolenia dla pracowników szpitalnych oddziałów ratunkowych.
Media informowały w ostatnim czasie m.in. o przypadku zgonu 39-latka po wielogodzinnym pobycie na izbie przyjęć Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. Pisały też o sprawie 20-letniej pacjentki w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu, która została przeniesiona z SOR-u na pododdział udarowy dopiero wtedy, gdy jej stan bardzo się pogorszył. Media donosiły też m.in. o przypadku 86-letniej kobiety, która w ciężkim stanie, po napadzie padaczkowym, trafiła do Izby Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Według rodziny spadła ze szpitalnego łóżka i leżała niezauważona przez kilka godzin. W Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej pacjentka izby przyjęć miała z kolei nie otrzymać pomocy, choć zwijała się z bólu, a w końcu zemdlała.
Czytaj więcej
Komentarze