Boni: brexit bez porozumienia jest niebezpieczny dla Polaków mieszkających na Wyspach
- Wyjście bez porozumienia jest niebezpieczne dla Polaków, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii. Brexit bez porozumienia jest absurdem i przyniesie same nieszczęścia i konflikty - ocenił w "Wydarzeniach i Opiniach" Michał Boni (PO) odnosząc się do piątkowego głosowania Izby Gmin. - Ze Wspólnoty wychodzi kraj będący drugą potęgą gospodarczą. To osłabia Unię - powiedział Zbigniew Kuźmiuk (PiS).
Brytyjska Izba Gmin odrzuciła rządowy projekt umowy wyjścia z UE, kierując kraj w stronę bezumownego brexitu lub kolejnego przedłużenia procesu opuszczenia Wspólnoty i udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Kuźmiuk: Izba Gmin chce wyjścia bez umowy
Za odrzuceniem projektu zagłosowało 34 posłów rządzącej Partii Konserwatywnej. Gdyby jednak wszyscy zagłosowali zgodnie z dyscypliną partyjną, rząd uzyskałby niezbędną większość.
- Zdaje się, że Izba Gmin w swej większość jest zainteresowana wyjściem z Unii Europejskiej i to bez umowy. Kolejne głosowania coraz mocniej na to wskazują - ocenił Zbigniew Kuźmiuk.
Europoseł PiS ostrzegł, że Wspólnotę opuści państwo, które było w niej na drugim miejscu pod względem gospodarczym.
- Ze Wspólnoty wychodzi kraj będący drugą potęgą gospodarczą, potęgą militarną - stwierdził Kuźmiuk. - To jest niewątpliwie smutne, osłabia Unię, wspólny rynek. To blisko 70 mln konsumentów - przypomniał.
"Jeszcze siedem głosowań i się parlament przekona"
- 58 głosów różnicy. Przy poprzednich głosowaniach różnica w była większa. Można zażartować, że jeszcze siedem takich głosowań i wreszcie się parlament brytyjski przekona, że potrzebna jest jakaś umowa. Bardzo trudno zrozumieć, co się tam dzieje. To rodzi niebezpieczeństwa - skomentował piątkowe głosowania Michał Boni.
Jego zdaniem elity polityczne Wielkiej Brytanii "przekalkulowały".
- Przekalkulował David Cameron (były premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej - red.) licząc na to, że odbędzie się referendum, ale uda się odrzucić zagrożenie brexitowe. Przekalkulowała także Theresa May robiąc wcześniejsze wybory - mówił gość "Wydarzeń i Opinii".
Zbigniew Ziobro "stworzył drogę do polexitu"
Piotr Witwicki pytał Boniego, czy nie uważa, że "przekaz o polexicie, którego według PO chce dokonać PiS należałoby skorygować".
- Według mnie polexitu nie będzie i nie chciałbym, żeby był. Natomiast wiele było wypowiedzi różnych polityków PiS, które mogłyby świadczyć, że taka chęć się pojawiała - wskazał europoseł Platformy Obywatelskiej. Jak zaznaczył, Zbigniew Ziobro "stworzył drogę do polexitu, pytając czy istniały podstawy prawne do tego, żeby wchodzić do UE".
Europoseł PiS podkreślił jednak, że Prawo i Sprawiedliwość nie myśli
- Nigdy nie myśleliśmy o polexicie - zapewnił Kuźmiuk.
- Skoro ponad 80 proc. Polaków chce członkostwa, to partia, która niosłaby na sztandarach wyjście z Unii Europejskiej, popełniłaby zbiorowe samobójstwo. Wspólnota ma jednak swoje słabości, potrzebuje reform - podkreślił.
Koalicja Europejska "ws. ACTA popełniła harakiri"
Parlament Europejski zatwierdził we wtorek unijną dyrektywę w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Artykuł 13 dyrektywy postanawia, że wszystkie platformy internetowe - łącznie z tymi najmniejszymi - mają zapobiegać naruszaniu przez ich użytkowników praw autorskich, odnoszących się do udostępnianych w sieci materiałów tekstowych czy dźwiękowych.
Kuźmiuk ocenił, że podczas głosowania Koalicja Europejska "ws. ACTA popełniła harakiri na oczach wszystkich internautów".
- Nikt nie popełnił harakiri, głosy były podzielone - odparł europoseł PO. - Teraz należałoby się zastanowić, jak wdrożyć tę dyrektywę, która będzie wywoływała wiele konfliktów i kłopotów - dodał Boni.
- Istotą dyrektywy o prawach autorskich jest ingerencja w wolność internetu. Za chwileczkę się o tym przekonamy - przekonywał europoseł PiS.
- Jeżeli oddamy możliwość ingerencji w treści wielkim tego świata, to dajemy tym koncernom ogromną władzę - wyjaśnił Kuźmiuk.
"Tak się nie da rozwijać UE"
Kuźmiuk przywołał wpisany do Traktatu Lizbońskiego zapis o solidarności energetycznej. Zwrócił uwagę, że Niemcy "z krajem trzecim realizują korzystne dla siebie przedsięwzięcie mając w nosie pozostałe kraje członkowskie". - Tak się nie da rozwijać UE. Jeżeli nie wrócimy do korzeni, to UE będzie się rozpadać od środka, nie trzeba będzie "exitów" - mówił Kuźmiuk.
- Parlament Europejski i Komisja Europejska są przeciwne Nord Stream 2. Myślę, że to będzie się zmieniało pod nasza presją - ocenił Boni.
Czytaj więcej
Komentarze