Nieszczepione dzieci nie zostaną przyjęte do miejskiego żłobka w Olsztynie. Decyzja radnych
Olsztyńscy radni przyjęli poprawkę do statutu żłobków miejskich wprowadzającą konieczność posiadania obowiązkowych szczepień, jako warunek przyjęcia do miejskiego żłobka. - Chcemy, jako radni miasta, żeby dzieci, które idą do żłobków były bezpieczne - tłumaczyła radna Ewa Zakrzewska z PO. Radni zapowiedzieli, że chcieliby, aby podobny przepis obowiązywał przy przyjęciach do przedszkoli.
Poprawkę zgłoszoną przez Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej i Klubu Ponad Podziałami poparło 16 z 25 radnych.
Do żłobka z oświadczeniem o szczepieniu
Rodzice, którzy chcą zapisać dziecko do miejskiego żłobka będą musieli przedstawić oświadczenie, że zostało ono zaszczepione zgodnie z kalendarzem szczepień lub że dziecko jest chore i nie może przyjąć szczepionki.
- Rodzice, którzy przyprowadzają swoje dzieci, będą wiedzieli, że inne dziecko, które jest w grupie również jest zaszczepione i nie przyniesie chorób niebezpiecznych dla życia i zdrowia dzieci - tłumaczyła Zakrzewska.
Szczepienia jako kryterium w przedszkolach
Na pytanie, czy radni chcieliby wprowadzić podobny zapis dotyczący przedszkoli, Zakrzewska odpowiedziała: "myślimy o tym, tylko w tej chwili ustawa nakazuje samorządom przyjęcie wszystkich dzieci do przedszkoli".
- W tej chwili wszystkie dzieci od 3 roku życia będą przyjęte do przedszkola i nie ma warunków wstępnych. W związku z tym musimy przemyśleć, w jakiej formie ewentualnie szczepienia mogłyby być kryterium przyjęcia do przedszkola - dodała.
Śmiertelne powikłania po ospie wietrznej
28 lutego w olsztyńskim szpitalu dziecięcym wskutek powikłań po ospie wietrznej zmarła 6-letnia dziewczynka. Dziecko nie było zaszczepione na tę chorobę.
Szczepienie na ospę nie jest obowiązkowe, ale jak stwierdziła Grażyna Sosnowska, powiatowy inspektor sanitarny w Szczytnie, "szczepienie na pewno mogłoby złagodzić przebieg choroby".
Komentarze