Karadżić złożył apelację od wyroku dożywocia wydanego przez trybunał ONZ

Polska
Karadżić złożył apelację od wyroku dożywocia wydanego przez trybunał ONZ
Pixabay/AJEL

Były przywódca bośniackich Serbów Radovan Karadżić złożył w czwartek odwołanie od wyroku dożywocia za zbrodnie z czasów wojny w Bośni i Hercegowinie z lat 1992-1995 wydanego w procesie apelacyjnym przez trybunał ONZ w Hadze. Nie wiadomo, czy wniosek zostanie przyjęty.

"Prezydent Karadżić odwołuje się od wyroku dożywotniego pozbawienia wolności wydanego przeciw niemu" 20 marca br. - oświadczył adwokat skazanego Peter Robinson w dokumencie opublikowanym przez Mechanizm Narodów Zjednoczonych dla Międzynarodowych Trybunałów Karnych (MICT) z siedzibą w Hadze. Trybunał ten przejął w 2017 roku jurysdykcję kończącego działalność trybunału ds. zbrodni w dawnej Jugosławii.

 

Jak wyjaśnia AFP, nie wiadomo, czy sędziowie MICT przyjmą odwołanie Karadżicia, ponieważ wyrok z 20 marca jest uznawany za ostateczny. Sam Robinson przyznał, że takie rozpatrzenie odwołania z zasady nie jest przewidziane. W apelacji Karadżić zawarł osiem powodów, dla których jego zdaniem sprawę powinno się ponownie rozpatrzeć.

 

Odrzucanie apelacji

 

Już na mocy marcowej decyzji trybunał odrzucił apelację Karadżicia od wyroku pierwszej instancji i zwiększył wymiar jego kary z 40 lat więzienia na dożywocie, podkreślając skalę i systematyczne okrucieństwo jego zbrodni. Podtrzymano uznanie Karadżicia za winnego ludobójstwa w Srebrenicy w 1995 roku, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości z czasów konfliktu zbrojnego w Bośni i Hercegowinie.

 

Jak wcześniej mówił Robinson, jego klient czuje "moralną odpowiedzialność" za zbrodnie popełnione w czasie wojny, ale nie zgadza się z trybunałem, który obarcza go "indywidualną odpowiedzialnością karną" za zbrodnie wojenne.

 

Ukrywał się przez 13 lat

 

Karadżić jest najwyższym rangą politykiem osądzonym przez trybunał haski po śmierci w 2006 r. byłego prezydenta Serbii i Jugosławii Slobodana Miloszevicia. Sędziowie uznali jego winę za 33-miesięczne oblężenie Sarajewa, w którym zginęło ok. 12 tys. ludzi, oraz zbrodnie w bośniackich miastach opanowanych przez podległe mu siły. Za ludobójstwo uznali też zamordowanie w lipcu 1995 roku blisko 8 tys. muzułmańskich mężczyzn w Srebrenicy; masakra ta jest uznawana za najgorszą zbrodnię w Europie od II wojny światowej.

 

Karadżić, z wykształcenia lekarz psychiatra, został aresztowany w Belgradzie w lipcu 2008 roku. Wcześniej ukrywał się przez 13 lat. Jego proces, który rozpoczął się pod koniec 2009 roku, był postrzegany jako jeden z najważniejszych procesów o zbrodnie wojenne od II wojny światowej.

 

Karadżić zawsze twierdził, że kampanie bośniackich Serbów podczas wojny, w tym krwawe oblężenie stolicy, Sarajewa, miały na celu obronę Serbów.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie