Ponad 2,6 tys. pożarów traw i nieużytków w miniony weekend. Pięć osób zostało rannych

Polska
Ponad 2,6 tys. pożarów traw i nieużytków w miniony weekend. Pięć osób zostało rannych
PAP/Rafał Guz

Do ponad 2600 pożarów traw lub nieużytków doszło w całym kraju od piątku do niedzieli - poinformował w poniedziałek rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. W wyniku tych zdarzeń pięć osób zostało rannych.

Najwięcej pożarów traw odnotowano na Mazowszu i na Podkarpaciu - odpowiednio 462 i 300. Ponad 290 takich przypadków miało miejsce na Dolnym Śląsku i w Małopolsce.

 

14,6 tys. pożarów od początku roku

 

Najczęściej do tego typu zdarzeń dochodziło w sobotę, która była ostatnio jednym z cieplejszych dni.

 

Strażacy odnotowali tego dnia 1189 przypadków pożarów traw lub nieużytków, w których poszkodowanych zostało pięć osób. W piątek miało miejsce 450 takich pożarów, a w niedzielę - 1002.

 

Liczba pożarów traw i nieużytków od początku roku sięga 14 tys. 654. W ich wyniku 19 osób zostało rannych. W pożarze suchych traw w Zrębicach na Śląsku śmierć poniosła 73-letnia kobieta.

 

"STOP pożarom traw" 

 

Od piątku trwa kampania "STOP pożarom traw" MSWiA i Państwowej Straży Pożarnej. Jednym z jej celów jest uświadamianie społeczeństwa o stratach wynikających z podpalania traw i nieużytków.

 

W ubiegłym roku wybuchło niemal 49 tys. takich pożarów, które zniszczyły około 18 tys. hektarów traw. Zginęło w nich siedem osób, a 81 zostało rannych. Najczęściej trawa podpalana jest wiosną - w marcu i w kwietniu. Proceder ten jest w Polsce zabroniony przez prawo.

 

Na inauguracji kampanii sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński i komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski zwracali uwagę, że ciągle wiele osób uważa, iż podpalanie traw użyźnia ziemię. Jest wręcz przeciwnie - podkreślali. Pożar powoduje niszczenie gleby i zabija się żyjące w niej organizmy. Wypalanie traw prowadzi też do poważnych strat materialnych, które za zeszły rok oszacowano na kwotę niemal 33 mln zł.

 

W ramach akcji MSWiA i KG PSP powstała strona internetowa stoppozaromtraw.pl, na której można znaleźć szczegółowe informacje i materiały edukacyjne.

pgo/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie