Strajk nauczycieli. Kuria w Gliwicach do katechetów: najpierw Ewangelia, później rzeczy materialne
"Katecheci realizują szczególną misję wobec Kościoła. Na pierwszym miejscu muszą stawiać Ewangelię, a nie rzeczy materialne" - napisał ks. Tadeusz Hryhorowicz z kurii w Gliwicach w kontekście możliwego strajku nauczycieli. Kilka dni temu ks. Tomasz Lelito z diecezji w Tarnowie wskazał, że statut katechety nie przewiduje angażowania się w działalność związków zawodowych. Episkopat na razie milczy.
Ogólnopolski strajk nauczycieli, organizowany przez ZNP, może zacząć się już 8 kwietnia. Nie wiadomo, czy przystąpią do niego katecheci.
Według danych ministerstwa edukacji narodowej w 2017 r., w Polsce było było 30 043 nauczycieli religii różnych wyznań. Nie wiadomo, ilu wsród nich było katechetów świeckich, a ilu duchownych.
Z danych Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski z roku szkolnego 2014/15 wynika, że w polskich szkołach uczyło wówczas 14344 katolickich katechetów świeckich, 8381 księży diecezjalnych, 1989 zakonnic i 799 zakonników – w sumie 25 513 osób. "Niekatolickich" katechetów byłoby w Polsce wtedy 5171.
Kilka dni temu o to, aby katecheci nie przystąpili do strajku zaapelował ks. Tomasz Lelito, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, ktory przypomniał, że "statut katechety nie przewiduje angażowania się w działalność związków zawodowych oraz że katecheta jest w szkole przedstawicielem Kościoła, pracuje na podstawie imiennej misji - skierowania, które wydane jest przez Księdza Biskupa".
"Nauczyciele religii nie mogą angażować się w tego rodzaju akcje, które pozbawiałyby ich właściwej neutralności, a zarazem mogłyby wystawić na szwank dobre imię Kościoła" - oświadczył.
Misja wobec Kościoła
W podobnym tonie zwrócił się teraz do katechetów ks. Tadeusz Hryhorowicz z Wydziału Nauki i Kultury Chrześcijańskiej Kurii Diecezjalnej w Gliwicach, ktory zaznaczył, że "katecheci wypełniają swą misję względem Kościoła, a więc na pierwszym miejscu muszą stawiać Ewangelię, a nie rzeczy materialne".
Katecheci w Polsce swój zawód wykonują na podstawie misji kanonicznej - uprawnienia wydanego przez Ordynariusza miejsca. Ubiega się o nie osoba, która spełnia konkretne wymogi co do realizacji nauczającego zadania Kościoła.
Konferencja Episkopatu Polski do tej pory nie podała oficjalnego stanowiska w sprawie udziału duchownych oraz świeckich katechetów w proteście.
Czytaj więcej
Komentarze