Nauczycielska "Solidarność" okupuje kuratorium oświaty w Krakowie
Protest rozpoczęli w poniedziałek przedstawiciele Sekcji Oświaty Małopolskiego NSZZ "Solidarność". Domagają się od rządu po 15 proc. podwyżki dlas nauczycieli w dwóch kolejnych latach, rezygnacji z wydłużonej ścieżki awansu oraz rezygnacji z nowego systemu oceny pracy. Zapowiedzieli, że ich akcja będzie trwać, dopóki postulaty nie zostaną spełnione. To pierwszy w Polsce taki protest nauczycieli.
- Domagamy się, by ktoś z rządzących przyjechał i zaczął z nami wreszcie poważnie rozmawiać - mówił Zbigniew Świerczek, zastępca przewodniczącej nauczycielskiej "Solidarności" w Małopolsce w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".
Wyjasnił, że związek zdecydował się na okupację, ponieważ "pani kurator jest przedstawicielką rządu w terenie".
- Podjęte dziś działanie jest wyrazem naszego sprzeciwu wobec braku szacunku dla pracowników oświaty, niskim płacom w oświacie i szkodliwym zmianom w prawie oświatowym. Chodzi o wydłużoną ścieżkę awansu zawodowego oraz zmieniony system oceny pracy nauczycieli - dodał.
Akcja nauczycielskiej "Solidarności" w Małopolsce jest pierwszą tego typu w Polsce.
Strajk ZNP
Prezydium Zarządu Głównego ZNP zdecydowało o rozpoczęciu 8 kwietnia strajku w szkołach i innych placówkach oświatowych, w których - w wyniku referendum - uzyskana będzie zgoda na jego przeprowadzenie. Związek domaga się wzrostu wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty niebędących nauczycielami o 1000 zł.
Strajk ma rozpocząć się 8 kwietnia i ma być bezterminowy; decyzję o terminie jego zakończenia ma podjąć prezydium Zarządu Głównego ZNP.
Oznacza to, że protest może zbiec się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny; a 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasisty. 6 maja mają zaś rozpocząć się matury.
Czytaj więcej
Komentarze