Jaki: Muzeum Żołnierzy Wyklętych będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL będzie jedną z największych i najnowocześniejszych tego typu placówek w Europie - ocenił w czwartek wiceszef resortu sprawiedliwości Patryk Jaki.
Jaki wziął w czwartek udział w prezentacji projektu wystawy stałej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Powstaje ono na terenie dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, który pełnił funkcję głównego więzienia politycznego od 1945 r. Część placówki jest już dostępna dla zwiedzających.
- To będzie naprawdę jedno z najważniejszych miejsc na muzealnej mapie Polski, pokazujące trudną historię naszego państwa, ale też odwagę i siłę polskiego narodu - mówił Patryk Jaki. Dodał, że muzeum będzie "absolutnie fantastyczne, wyjątkowe, nowoczesne, multimedialne".
"Będą przyjeżdżać wycieczki z całego świata"
Zaznaczył, że najważniejsze części wystawy stałej będą poświęcone żołnierzom wyklętym i więźniom politycznym. Podkreślił, że w muzeum o powierzchni około 7,5 tys. metrów kwadratowych znajdzie się także część restauracyjna.
- Jestem przekonany, że będą tutaj przyjeżdżały wycieczki z całej Polski i całego świata - powiedział Jaki.
Wiceszef resortu sprawiedliwości na konferencji prasowej, która odbyła się w przeddzień Dnia Żołnierzy Wyklętych przypomniał, że na terenie muzeum w piątek odbędą się główne uroczystości związane z obchodami tego dnia.
Dodał, że praca nad budową Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL postępuje.
- Jesteśmy już po najważniejszych etapach projektowych, tzn. udało się przygotować od samego początku program funkcjonalno-użytkowy, rozstrzygnąć dwa konkursy, w tym konkurs architektoniczny, konkurs na wystawę stałą w muzeum, i właśnie całkiem niedawno przyszła do nas ta koncepcja wystawy stałej, czyli tego jak będzie wyglądało to muzeum - poinformował Jaki.
Otwarcie na początku 2023 roku
Zaznaczył, że po otrzymaniu koncepcji wystawy stałej złożony został wniosek o pozwolenie na budowę. Dodał, że po otrzymaniu decyzji o pozwoleniu na budowę zostanie przeprowadzone postepowanie przetargowe na przeprowadzenie prac budowlanych, które - w jego ocenie skończą się w 2022 roku. Otwarcie muzeum zaplanowano natomiast na 1 marca 2023 roku.
Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz zaznaczył, że na terenie muzeum zostanie utworzona wystawa stała, która będzie się składała z trzech "wielkich segmentów wystawienniczych". W ich skład wejdą wystawy dotyczące żołnierzy wyklętych, więźniów politycznych i "bezpieki".
Jak dodał, w muzeum znajdzie się również potężne centrum edukacyjne z miejscem dla weteranów, dla rekonstruktorów - z aulami teatralną i kinową, salami wystaw czasowych i salami edukacyjnymi.
Z kolei zastępca dyrektora Paweł Szabłowski powiedział, że największą wystawą będzie wystawa dotycząca żołnierzy wyklętych, która zajmie powierzchnię około 3 tys. metrów.
- Będzie zbudowana w sposób narracyjny, opowie historycznie o całym tym fenomenie, od jego początków, które datujemy na połowę 1943 roku, aż do tzw. ostatnich leśnych, czyli ostatnich żołnierzy antykomunistycznego powstania, którzy trwają nawet do lat 60-tych - zaznaczył.
Jednym z elementów wystawy ma być ziemianka powstańcza naturalnych rozmiarów, do której będzie można wejść.
Komentarze