Mnich-android w buddyjskiej świątyni. "Taką postać przyjęło bóstwo"
Android Kannon Mindar od początku marca będzie nauczał wiernych w buddyjskiej świątyni Kodaiji w japońskim Kioto. Robot kosztował ok. 100 mln jenów (ok. 3,5 miliona złotych - red.). Mnisi mają nadzieję, że dzięki otwarciu na nowe technologie, nauki buddyzmu "trafią do ludzkich serc na całym świecie".
Android został stworzony na podobieństwo bogini łaski chińskiego panteonu buddyjskiego - Gyanyin. Kult bóstwa rozprzestrzenił się na Koreę, Wietnam i Japonię, gdzie nazywany jest "Kannon".
Projekt powstał, jako efekt współpracy świątyni Kodaiji i profesora Hrioshiego Ishiguro z wydziału robotyki na uniwersytecie w Osace. Mnisi poprosili zespół, którym zarządzał naukowiec o stworzenie androida, który przekazywać nauki Buddy, w prosty i przystępny dla ludzi sposób.
Have you ever thought about a robot monk?
— CGTN (@CGTNOfficial) 25 lutego 2019
Kodaiji Temple in Japanese city of #Kyoto introduces Android robot Kannon Mindar to explain and preach Buddhism in simple words to visitors; Kannon to be on duty from early March pic.twitter.com/CdsJmYyzCU
Mindar waży ok. 60 kilogramów, ma 195 centymetrów wysokości i jest w stanie poruszać głową i ramionami. Robot jest zaprogramowany, by powtarzać po japońsku cytaty z buddyjskiej Sutry Serca. Tłumaczenia na chiński i angielski pojawiają się na ekranie za nim.
Według nauk buddyzmu Kannon może przyjmować różne formy, by pomagać ludziom. - Tym razem bóstwo przyjęło postać androida - przekonują mnisi ze świątyni.
WIDEO: Student buduje dla siebie robotyczne protezy. Z klocków Lego
Czytaj więcej