IBRIS: Koalicja Europejska wygrywa w wyborach do Parlamentu Europejskiego
W wyborach do Parlamentu Europejskiego wygrywa Koalicja Europejska, zdobywając poparcie prawie o 4 proc. wyższe od Prawa i Sprawiedliwości - wynika z sondażu IBRIS przeprowadzonego dla Radia Zet.
"W najnowszym badaniu IBRIS Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe, Zieloni i Inicjatywa Polska zdobywają 38,5 procent poparcia. PiS plasuje się na drugim miejscu z poparciem 34,7 procent, Wiosna Roberta Biedronia uzyskuje 8,9 proc. A Kukiz’15 - 6,6 proc." - podano na stronie Radia Zet.
W informacji zaznaczono, że Nowoczesną oraz Polskie Stronnictwo Ludowe ujęto w sondażu w ramach Koalicji Europejskiej, chociaż partie nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie. "Szacuje się, że w przypadku Nowoczesnej jest ona formalnością. Zostanie ogłoszona w piątek" - czytamy.
W najbliższą sobotę decyzję ws. formuły startu w wyborach do PE podjąć ma PSL. "Decyzja o przyłączeniu się tej partii do Koalicji Europejskiej również jest raczej przesądzona - ze względu na niedawno uchwaloną ordynację wyborczą do Parlamentu Europejskiego, promującą duże partie lub koalicje" - zaznaczono.
Politycy Nowoczesnej: decyzja jest już przesądzona
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 18-19 lutego.
W piątek o godz. 13.30 zbierze się zarząd Nowoczesnej, który podejmie decyzję ws. dołączenia do Koalicji Europejskiej - poinformowała PAP liderka partii Katarzyna Lubnauer. Politycy Nowoczesnej przyznają, że decyzja o dołączeniu do Koalicji Europejskiej jest już przesądzona. W piątek formalnie podjąć ma ją zarząd ugrupowania.
Na początku lutego grupa b. premierów i szefów MSZ podpisała deklarację zawierającą apel o stworzenie szerokiej listy w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Wybory do PE przypadają w chwili kluczowej dla losów Polski. Wzywamy odpowiedzialne siły i środowiska polityczne, samorządowe i obywatelskie do wystawienia jednej, szerokiej listy, której celem byłaby odbudowa mocnej pozycji Polski w UE. Apelujemy o powstanie koalicji europejskiej, która uniemożliwi wyprowadzenie Polski z UE. Tego wymaga polska racja stanu" - głosił apel, odczytany przez lidera PO, b. ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetynę.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w niedzielę 26 maja.
Kantar Public: w wyborach do PE - PiS 37 proc., PO 20 proc., Wiosna 10 proc.
Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbywały się w lutym, PiS uzyskałby poparcie 37 proc. osób, które zamierzają wziąć w nich udział; PO - 20 proc., a Wiosna Roberta Biedronia 10 proc.; pozostałe siły polityczne nie przekroczyłyby progu wyborczego - wynika z sondażu Kantar Public.
Według Kantar Public chęć udziału w wyborach do europarlamentu wyraża 51 proc. badanych, z czego 19 proc. zadeklarowało, że zdecydowanie wzięłoby w nich udział, a 32 proc., że raczej by zagłosowało. Udziału w wyborach do PE nie planuje 36 proc. respondentów (15 proc. - raczej nie, 21 - zdecydowanie nie). Decyzji w sprawie głosowania nie podjęło jeszcze 13 proc. ankietowanych.
Spośród osób, które zadeklarowały chęć udziału w wyborach 37 proc. to zwolennicy PiS i jego koalicjantów - Solidarnej Polski i Porozumienia. Z sondażu wynika, że 20 proc. głosujących wybrałoby PO, a 10 proc. - Wiosnę.
Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przekroczyłyby natomiast Kukiz'15, SLD (oba ugrupowania uzyskały po 4 proc. poparcia wśród badanych), Nowoczesna (3 proc.), koalicja Wolności i Ruchu Narodowego (2 proc.) oraz Partia Razem (1 proc.). 1 proc. ankietowanych zadeklarowało wybór innej partii niż wymienione. 14 proc. jest niezdecydowanych co do tego, na kogo oddadzą swój głos.
Jeśli te wyniki by się potwierdziły, to - według symulacji przeprowadzonej przez Kantar - PiS uzyskałby w europarlamencie 29 mandatów, PO - 15, a Wiosna Biedronia - 8.
Ekspertka Kantaru Urszula Krassowska podkreśla, że sondaż zrealizowany został "jeszcze przed zawiązaniem Koalicji Europejskiej". - Dziś wiemy już, że partie opozycyjne połączyły się i w ten sposób wzmacniają swój potencjał - wskazała. Do tej pory o przystąpieniu do Koalicji Europejskiej - stworzonej w odpowiedzi na wystosowany z inicjatywy lidera PO Grzegorza Schetyny apel grupy b. premierów i szefów dyplomacji - zdecydowały SLD, Zieloni i partia Teraz. Zarząd Nowoczesnej podejmie decyzję w tej sprawie w piątek; w sobotę ma debatować o tym PSL.
Ekspertka Kantaru zwróciła jednocześnie uwagę na sporą grupę potencjalnych wyborców, którzy nie zdecydowali jeszcze, komu oddadzą swój głos. - Od tego, jak zachowa się ta grupa będzie wiele zależało - podkreśliła Krassowska. Zaakcentowała również bardzo istotne znaczenie wyborczej frekwencji dla ostatecznego wyniku głosowania.
Kantar Public przeprowadził sondaż w dniach 8 - 13 lutego 2019 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 973 pełnoletnich mieszkańców Polski (preferencje partyjne: N=477 - osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach). Zastosowano technikę wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.
WIDEO: SLD przystępuje do Koalicji Europejskiej. "Podejmujemy konkretne rozmowy z innymi partiami"
Czytaj więcej