"Polacy byli ofiarami, ale też wielu z nich mordowało Żydów" - izraelski minister edukacji

Świat
"Polacy byli ofiarami, ale też wielu z nich mordowało Żydów" - izraelski minister edukacji
EPA/ABIR SULTAN

- Wielu Polaków było antysemitami i mordowało Żydów. Nie możemy pozwolić nikomu rewidować historię na rzecz przyszłości, nie tak buduje się relacje - powiedział Naftali Bennett, minister edukacji Izraela zapytany podczas briefingu w USA o kryzys w relacjach polsko-izraelskich. - Musimy zdać sobię sprawę, że byli (Polacy - red.) ofiarami, ale wcale nie tak mała ich liczba była antysemitami - dodał.

Bennett, pytany podczas konferencji przewodniczących głównych organizacji żydowskich w Stanach Zjednoczonych, o relacje z Polską dodał, że "byli Polacy którzy zachowywali się inaczej i ratowali Żydów", a "Polska nacja była ofiarą nazistowskich Niemiec pod srogą okupacją".
 
Powiedział, że Polacy zabili członków jego rodziny.
 
- Dziadek mojej żony przez cztery lata z matką i rodzeństwem mieszkał w Polsce i chował się w lesie. Jednego dnia, chwilę przed przybyciem Rosjan, młodzi Polacy przyszli śmiejąc się i powiedzieli "zabiliśmy twoją rodzinę". Pobiegł do miejsca, gdzie się ukrywali i znalazł matkę i dwoje rodzeństwa martwych. To jest fakt, nie można tego zmienić - mówił izraelski polityk. 
 
Szef ministerstwa edukacji odniósł się też do wspólnego oświadczenia, jakie w 2018 roku opublikowały polski i izraelski rząd po kryzysie wywołanym ustawą o IPN. - Myślę, że było złe, byłem mu przeciwny. Bardzo doceniamy przyjaźń pomiędzy Polską i Izraelem w 2019 roku ale nie możemy pozwolić nikomu, nigdzie na pisanie historii na nowo. Musimy zaakceptować, że (Polacy - red.) też byli ofiarami, ale też że byli antysemici. Taka jest prawda - mówił Bennett.
 
Antypolonim i negatywne stereotypy narodowe
 

27 czerwca 2018 r. premierzy - Mateusz Morawiecki w Warszawie oraz Benjamin Netanjahu w Tel Awiwie - podpisali wspólną polsko-izraelską deklarację. Podkreślili w niej, że relacje między Polską i Izraelem oraz między ich społeczeństwami "opierają się na głębokim zaufaniu i zrozumieniu" oraz współpracy "na arenie międzynarodowej, jak również w kwestiach związanych z zachowaniem pamięci i nauczaniem o Holokauście".


W oświadczeniu przywódcy zadeklarowali m.in. brak zgody na przypisywanie Polsce lub całemu narodowi polskiemu winy za okrucieństwa nazistów i ich kolaborantów, podkreślili swobodę badań naukowych oraz potępili wszelkie formy antysemityzmu oraz "antypolonizm oraz inne negatywne stereotypy narodowe". Morawiecki i Netanjahu zaapelowali również o powrót do "spokojnego dialogu opartego na wzajemnym szacunku w dyskursie publicznym".

jm/dro/ Jerusalem Post
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie