Wracają kontrole na granicach. Środki ostrożności przed konferencją bliskowschodnią
Tymczasowo wracają kontrole na polskich granicach. Powodem jest konferencja bliskowschodnia, która odbędzie się w Warszawie. Funkcjonariusze straży granicznej do 16 lutego będą wyrywkowo sprawdzać osoby wjeżdżające do Polski. Jednocześnie premier Mateusz Morawiecki wprowadził dla stolicy drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP dot. bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz pierwszy stopień alarmowy ALFA.
Straż Graniczna przypomina, że podróżni w tym czasie powinni mieć przy sobie paszport albo dowód osobisty. Granice na zachodzie oraz południu będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole prowadzone będą w sposób wyrywkowy, a sprawdzane będą jedynie osoby, które wjeżdżają do Polski.
Od 10 do 16 lutego Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przywrócił na wszystkich odcinkach granicy wewnętrznej Schengen kontrolę graniczną. Dotyczy to granicy lądowej, powietrznej i morskiej, i ma związek ze spotkaniem poświęconym bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie.
— Grzegorz Świszcz (@GSwiszcz) 10 lutego 2019
W sobotę premier Mateusz Morawiecki wprowadził drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP, który obowiązuje, gdy atakiem terrorystycznym zagrożone są systemy teleinformatyczne.
O zarządzeniu premiera poinformował na Twitterze Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W piątek RCB informowało o wprowadzeniu w stolicy w dniach 11-15 lutego pierwszego stopnia alarmowego ALFA.
Premier wprowadził stopień alarmowy BRAVO-CRP (2. w czterostopniowej skali dotyczący bezpieczeństwa teleinformatycznego) na terenie Warszawy. Podobnie jak stopień ALFA, obowiązuje w dniach 11-15 lutego, w związku z konferencją na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. @RCB_RP
— Grzegorz Świszcz (@GSwiszcz) 9 lutego 2019
Udział w polsko-amerykańskiej konferencji na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie zapowiedzieli m.in. premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz przedstawiciele niektórych państw europejskich i regionu Zatoki Perskiej.
Warszawiacy powinni zwracać uwagę na nietypowe sytuacje
Jak podaje RCB, ALFA to najniższy w czterostopniowej skali stopień alarmowy określony w ustawie antyterrorystycznej. Oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonej kontroli miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludzi. Dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ważne są informacje o wszelkich niestandardowych sytuacjach. Dlatego w tych dniach mieszkańcy Warszawy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie nietypowe sytuacje, np. dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, pakunki, paczki itp. oraz samochody (zwłaszcza ciężarowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń. O każdej niepokojącej sytuacji należy informować policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 997.
Natomiast alarmowy CRP wprowadza się w razie zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia. Drugi stopień alarmowy CRP (skala jest czterostopniowa) jest wprowadzany w razie zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.
Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje premier po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane przy organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych, np. szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach w 2018 r. i Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.
Czytaj więcej