Nie żyje były premier Jan Olszewski
Nie żyje Jan Olszewski - poinformował w piątek Antoni Macierewicz. Były premier zmarł późnym wieczorem w czwartek w szpitalu w Warszawie, gdzie przebywał od kilku dni. Olszewski był działaczem opozycji demokratycznej i obrońcą w procesach politycznych w okresie PRL, w latach 1991-1992 prezesem Rady Ministrów, w latach 2006–2010 doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Jan Olszewski trafił do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie kilka dni temu. Media poinformowały, że od tej pory nie było z nim kontaktu.
Uczestnicy konferencji "Fundamenty Niepodległej" w Sali Kolumnowej Sejmu, w tym premier Mateusz Morawiecki oraz marszałkowie Sejmu i Senatu, uczcili minutą ciszy pamięć b. premiera Jana Olszewskiego.
"Był osobą krystalicznie uczciwą i wierną swoim poglądom"
"Jan Olszewski był osobą krystalicznie uczciwą i wierną swoim poglądom, a jednocześnie ogromnie odważną. Udowadniał swoją niezłomność wielokrotnie - najpierw podczas II WŚ, później okresu PRL oraz w III RP. Rzeczpospolita poniosła dziś niewyobrażalną stratę. Cześć jego pamięci" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
Jan Olszewski był osobą krystalicznie uczciwą i wierną swoim poglądom, a jednocześnie ogromnie odważną. Udowadniał swoją niezłomność wielokrotnie - najpierw podczas II WŚ, później okresu PRL oraz w III RP. Rzeczpospolita poniosła dziś niewyobrażalną stratę. Cześć jego pamięci.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 8 lutego 2019
"Polska poniosła wielką stratę. Odszedł Jan Olszewski człowiek wybitny, zasłużony dla niepodległości, jeden z liderów obozu patriotycznego" - podkreślił w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Jarosław Kaczyński: Polska poniosła wielką stratę. Odszedł Jan Olszewski człowiek wybitny, zasłużony dla niepodległości, jeden z liderów obozu patriotycznego. Niech spoczywa w pokoju. Wyrazy współczucia dla Rodziny i najbliższych.
— Beata Mazurek (@beatamk) 8 lutego 2019
- To był człowiek, który zdawał sobie sprawę, że te zmiany, które nastąpiły w 1989 r. i kolejnych latach są dalece niewystarczające, że to nie jest jeszcze to, co można określić jako państwo naprawdę demokratyczne i naprawdę niepodległe. Bardzo konsekwentnie walczył o to, żeby to się zmieniło. To była walka trudna, do dziś dnia jeszcze jej nie wygraliśmy, ale angażował się w nią bardzo i był tym pierwszym premierem rządu, który trwał krótko, ale który naprawdę bardzo dużo zdziałał - obronił Polskę przed uzależnieniem od Rosji i jednocześnie rozpoczął taki zdecydowany marsz na Zachód - dodał Kaczyński na antenie TVP Info.
"Ta śmierć jest dla mnie osobistym ciosem"
- Był człowiekiem o wymiarze męża stanu, takim człowiekiem, który patrzył na rzeczywistość w sposób dalekowzroczny, człowiekiem, który widzi to, czego inni nie widzą, był człowiekiem bardzo inteligentnym i doskonale poinformowanym, znającym rzeczywistość polską i międzynarodową. Bardzo celnie ją oceniającym - powiedział.
Kaczyński podkreślił, że to od Jana Olszewskiego bardzo dużo nauczył się w polityce. - Ta śmierć jest i dla mnie osobistym ciosem, odejściem kogoś, kto był w moim życiu bardzo ważny - przyznał.
"Wielki człowiek i prawdziwy patriota. Pokój Jego duszy" - napisał na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS).
Zmarł Jan Olszewski, były premier, obrońca w procesach politycznych okresu PRL, uczestnik Powstania Warszawskiego. Wielki człowiek i prawdziwy patriota. Pokój Jego duszy.
— Marek Kuchciński (@MarekKuchcinski) 8 lutego 2019
"Był wyjątkowym Człowiekiem i politykiem, który z odwagą i poświęceniem służył Polsce i Polakom" - napisał marszałek Senatu STanisław Karczewski.
Zmarł Jan Olszewski - był wyjątkowym Człowiekiem i politykiem, który z odwagą i poświęceniem służył Polsce i Polakom. Cześć Jego pamięci.
— Stanisław Karczewski (@StKarczewski) 8 lutego 2019
"Zanosi Pan przed tron Najwyższego niebywałą uczciwość, miłość do Ojczyzny i wrażliwość na krzywdę drugiego człowiek" - napisała minister Beata Kempa (Solidarna Polska).
Szanowny Panie Premierze Janie Olszewski - zanosi Pan przed tron Najwyższego niebywałą uczciwość, miłość do Ojczyzny i wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka. Dziękujemy za wszystko! Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie. #Olszewski
— Beata Kempa (@BeataKempa_KPRM) 8 lutego 2019
"Smutna wiadomość nadeszła z Warszawy: premier Jan Olszewski nie żyje. Odważny obrońca w procesach politycznych, uczestnik Solidarności, dobry człowiek. Niech spoczywa w pokoju" - napisał na Twitterze Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej.
Smutna wiadomość nadeszła z Warszawy: premier Jan Olszewski nie żyje. Odważny obrońca w procesach politycznych, uczestnik Solidarności, dobry człowiek. Niech spoczywa w pokoju.
— Donald Tusk (@donaldtusk) 8 lutego 2019
Jan Olszewski pięknym życiorysem zapisał wspaniałą kartę w historii Polski. Cześć Jego pamięci - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wspominając zmarłego byłego premiera.
Wielkim żalem i smutkiem przepełniła mnie wiadomość o śmierci Jana Olszewskiego - wybitnego polskiego patrioty, opozycjonisty, państwowca, człowieka wielkiej odwagi i wielkiej siły moralnej. Wyprostowany wśród tych, co na kolanach, zawsze dawał świadectwo. Cześć Jego pamięci! pic.twitter.com/ZKNWfG2Zif
— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) 8 lutego 2019
"Najwybitniejszy polski mąż stanu XX wieku"
- Premier Olszewski był niewątpliwie najwybitniejszym polskim mężem stanu XX wieku - podkreślił Antoni Macierewicz. Jak przypomniał, Olszewski urodził się w sierpniu 1930 roku w rodzinie kolejarskiej, niepodległościowej, był żołnierzem Armii Krajowe, harcerzem Szarych Szeregów, twórcą polskiego ruchu niepodległościowego po 1956 roku.
- Był twórcą polskiego ruchu niepodległościowego, tą osobą, która przez całe lata, począwszy od lat 50. pracowała nad ukształtowaniem zespołów ludzkich, które we właściwym momencie byłyby zdolne podjąć działania niepodległościowe - powiedział Macierewicz. - Trzeba też jasno powiedzieć, że (Olszewski) był zupełnie jednoznacznym przeciwnikiem tego, co nazywano umowami Okrągłego Stołu - zaznaczył polityk.
- Dla niego polska myśl państwowa była zawsze najważniejsza, współpracował i współkształtował polskie organizacje niepodległościowe w latach 60. i 70. Był inicjatorem wejścia Polski do NATO, a także wielkim zwolennikiem współpracy, ukształtowania, współdziałania Polski w ramach Międzymorza, włącznie oczywiście ze współpracą z Ukrainą - powiedział Macierewicz.
Pytany jakie przesłanie pozostawia po sobie Olszewski, Macierewicz podkreślił, że jest nim niepodległość. - To był punkt odniesienia w całym jego myśleniu politycznym - niepodległość Polski, ukształtowania państwa tak, żeby było zdolne do odgrywania istotnej roli w Europie, strategiczny sojusz ze Stanami Zjednoczonymi, ale przede wszystkim odbudowa tożsamości Polski i siły Polski - to było dla niego najważniejsze - powiedział Macierewicz.
"Olszewski był wielkim patriotą, człowiekiem niezwykłej odwagi"
- Był oddany sprawom Polski i Polaków. Był człowiekiem wielkiej dobroci i wielkiej sprawiedliwości - mówił o Janie Olszewskim marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
"Jan Olszewski był punktem odniesienia"
- Jan Olszewski był punktem odniesienia, autorytetem, wzorem myślenia i działania na rzecz niepodległej Polski - powiedział w piątek Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, w rządzie Olszewskiego szef UOP.
- Był odważny i uczciwy. A ponieważ był odważny i uczciwy to często jego bezkompromisowość budziła sprzeciw, ale to Jan Olszewski miał rację. Był jednym z ostatnich, a może ostatnim politykiem, poprzedniego w stosunku do mojego pokolenia, który mógł służyć radą i wzorem, dla nas którzy w to działanie na rzecz niepodległej Polski się zaangażowaliśmy - powiedział Naimski.
Jego zdaniem Jan Olszewski był niekwestionowanym przez dziesięciolecia przywódcą obozu niepodległościowego w Polsce rządzonej przez komunistów. - W sposób naturalny jego autorytet był uznawany przez wiele osób i środowisk. Był bardzo ważną osobą przenoszącą tradycje niepodległej Polski z 20-lecia międzywojennego do okresu zmagań z komunistyczną okupacją, która trwała przecież do 1989 r. - powiedział Naimski.
"Zawsze był w nurcie opozycyjnym"
- Zawsze był w nurcie opozycyjnym - powiedział o zmarłym Janie Olszewskim Bogdan Borusewicz. Wicemarszałek Senatu RP przypomniał działalność adwokacką byłego premiera w latach PRL. - Był moim pełnomocnikiem, kiedy zostałem aresztowany - wspominał.
- Poznałem go w 1976 roku, kiedy organizował się Komitet Obrony Robotników - powiedział wicemarszałek Senatu. Borusewicz przypomniał, że Jan Olszewski, obok Władysława Siły-Nowickiego i Stanisława Szczuki, należał w tym czasie "do trójki adwokatów, którzy byli wolni w każdej chwili".
- Nie byli członkami KOR-u, ale spełniali niezwykle ważną rolę jako obrońcy robotników Radomia i Ursusa. Nie przewidywaliśmy, że mogą być także obrońcami nas, członków KOR-u - wspominał. Wicemarszałek Senatu ocenił, że w okresie działalności KOR-u Jan Olszewski "był człowiekiem instytucją".
"Wiernie służył Polsce i Polakom"
"Zmarł Premier Jan Olszewski. Wielki patriota. Wiernie służył Polsce i Polakom. Zawsze bronił polskich spraw. Wspaniały człowiek. Zawsze po stronie najsłabszych, krzywdzonych, zwykłych ludzi. Cześć Jego pamięci. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie" - napisała b. premier Beata Szydło.
Zmarł Premier Jan Olszewski. Wielki patriota. Wiernie służył Polsce i Polakom. Zawsze bronił polskich spraw. Wspaniały człowiek. Zawsze po stronie najsłabszych, krzywdzonych, zwykłych ludzi. Cześć Jego pamięci. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) 8 lutego 2019
"Odszedł Jan Olszewski, wielki patriota, niezłomny polityk, który wyprzedził swoją epokę. Państwowiec, który przybliżył Polskę do NATO" - napisał szef MON Mariusz Błaszczak o zmarłym w piątek byłym premierze. "Niewiele osób jego formatu pozostało w polskiej polityce" - podkreślił.
Odszedł Jan Olszewski, wielki patriota, niezłomny polityk, który wyprzedził swoją epokę. Państwowiec, który przybliżył Polskę do NATO. Niewiele osób jego formatu pozostało w polskiej polityce. Spoczywaj w pokoju Premierze.
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) 8 lutego 2019
Odszedł Premier Jan Olszewski, członek Szarych Szeregów, uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz podziemia niepodległościowego, opozycjonista, obrońca w procesach politycznych, Premier Rządu RP, doradca ŚP. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. R.I.P. - napisano na profilu, który powstał z okazji uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a prowadzonego przez Kancelarię Prezydenta.
Odszedł Premier Jan Olszewski, członek Szarych Szeregów, uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz podziemia niepodległościowego, opozycjonista, obrońca w procesach politycznych, Premier Rządu RP, doradca ŚP. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
— PL1918 (@PL1918) 8 lutego 2019
R.I.P. pic.twitter.com/33SvoyZ0wt
"Nie bał się systemu totalitarnego"
Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci premiera Jana Olszewskiego - napisał w piątek minister resortu środowiska Henryk Kowalczyk.
Jan Olszewski nie bał się systemu totalitarnego, miał nieprawdopodobną odwagę, żeby stanąć w obronie wolności i przekonań swoich klientów - powiedział b. szef Unii Wolności i Partii Demokratycznej Władysław Frasyniuk.
- Mecenasa Olszewskiego zapamiętam jako fantastycznego obrońcą opozycjonistów - powiedział Frasyniuk.
Podkreślił, że Jan Olszewski "należał do tych bohaterów tamtych czasów, (...), którzy nie bali się systemu totalitarnego, którzy mieli nieprawdopodobną odwagę, żeby stanąć w obronie wolności i przekonań swoich klientów" - powiedział.
Zdaniem Frasyniuka dla wielu ludzi z jego pokolenia - Jan Olszewski jest symbolem polskiej inteligencji, która stawała w obronie represjonowanych, a zwłaszcza w obronie polskich robotników - zaznaczył.
- Tamten okres był zdecydowanie ważniejszy w moim życiu i życiu Jana Olszewskiego i mimo późniejszych różnic politycznych Olszewski pozostanie w mojej głowie i sercu jednym z tych, którzy mieli odwagę, o którą wtedy było trudno - podkreślił.
"Rząd Olszewskiego dokonał przełomu"
- Byłem dumny z zaproszenia do udziału w jego rządzie. Jestem dumny, że w tym rządzie byłem. To był rząd, który doprowadził do tego, że wojska sowieckie, a potem Federacji Rosyjskiej, musiały się wycofać z Polski bezwarunkowo. Rząd Olszewskiego dokonał przełomu jeżeli chodzi o przystąpienie Polski do NATO i Unii Europejskiej, w następnych rządach było to kontynuowane, ale tu zostało to wyraźnie ustawione - powiedział na antenie Polsat News Jerzy Kropiwnicki, minister pracy i polityki socjalnej w rządzie Jana Olszewskiego.
"O Janie Olszewskim słyszałem jeszcze jako student"
- O Janie Olszewskim słyszałem jeszcze jako student, ponieważ był on obrońcą Jacka Kuronia - powiedział Henryk Wujec, były opozycjonista i przypomniał, że były premier bronił ludzi, którzy stanęli po stronie opozycji antykomunistycznej.
- Osobiście poznałem go, gdy zaczął się proces siedmiu robotników w Ursusie. Dzięki mecenasowi Olszewskiemu dowiedzieliśmy się, że będzie proces, gdzie i o której godzinie - powiedział Wujec, którego zdaniem "od tego w pewnym sensie zaczął się Komitet Obrony Robotników".
- On był iskrą. Dzięki niemu dużo ludzi dowiedziało się, co się stało. Dzięki temu później zajęliśmy się pomocą rodzinom robotników, opieką - powiedział Wujec w Polsat News. - Moim obrońcą także był w jednym z procesów - dodał.
"Niesłychanie przyzwoity"
- Jan Olszewski to zawsze była wyjątkowa postać. Był on dla nas wszystkich - i myślę, że również dla pana prezesa Kaczyńskiego - przykładem tego, jak można być niesłychanie przyzwoitym i w każdym calu niezwykle porządnym człowiekiem - a jednak funkcjonować w polityce - oceniła doradczyni prezydenta Andrzeja Dudy Zofia Romaszewska.
Podkreśliła również, że Olszewski był doskonałym adwokatem. - Trudno było go namówić, żeby jakąś sprawę wziął - ale jak już ją wziął, to nie było przeproś. Jego obrony były robione niezwykle twardo, z ogromnym mistrzostwem. Jak wkraczał na salę sądową, to skład sądowy wręcz się "kurczył" - wspominała.
"Obrońca opozycjonistów w procesach politycznych w PRL"
"Odszedł premier Jan Olszewski, patriota, obrońca opozycjonistów w procesach politycznych w PRL. Cześć Jego pamięci" - napisał wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Odszedł premier Jan Olszewski, patriota, obrońca opozycjonistów w procesach politycznych w PRL. Cześć Jego pamięci.
— Jarosław Gowin (@Jaroslaw_Gowin) 8 lutego 2019
"Odszedł człowiek niezwykle zasłużony dla Polski, wierny ideałom, który zawsze służył naszemu krajowi" - napisała w piątek na twitterze szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, odnosząc się do informacji o śmierci b. premiera Jana Olszewskiego.
Odszedł Premier Jan Olszewski. Człowiek niezwykle zasłużony dla Polski, wierny ideałom, zawsze służył naszemu krajowi. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie.
— Elżbieta Rafalska (@E_Rafalska) 8 lutego 2019
"Odszedł Jan Olszewski. Odważny człowiek, gorący, ale rozważny patriota, premier RP. Rozpoczął naszą drogę do NATO, którą miałem potem zaszczyt zakończyć. Będzie Go bardzo brakować" - napisał o zmarłym Janie Olszewskim były premier Jerzy Buzek.
Odszedł Jan Olszewski. Odważny człowiek, gorący, ale rozważny patriota, Premier RP. Rozpoczął naszą drogę do NATO, którą miałem potem zaszczyt zakończyć. Będzie Go bardzo brakować. Kondolencje dla rodziny i wszystkich Mu bliskich.
— Jerzy Buzek (@JerzyBuzek) 8 lutego 2019
"Zmarł znany obrońca opozycjonistów"
"Zmarł premier Jan Olszewski, znany obrońca opozycjonistów" - napisała w piątek Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak przypomniała, Jan Olszewski był pierwszym premierem, z którym współpracowała jako prezes Narodowego Banku Polskiego. Była to wzorowa współpraca, za co pozostanę mu wdzięczna - podkreśliła.
Zmarł premier Jan Olszewski,znany obrońca opozycjonistów,był pierwszym premierem , z którym współpracowałam jako prezes NBP i była to wzorowa współpraca za co pozostanę mu wdzięczna
— Hanna Gronkiewicz (@hannagw) 8 lutego 2019
"Odszedł Jan Olszewski. Wielka postać, która zapisała się na kartach naszej historii. Żołnierz Szarych Szeregów, Powstaniec Warszawski, opozycjonista, Premier. Najszczersze wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich Pana Premiera" - napisał na Twitterze Ryszard Petru, lider partii Teraz!.
Odszedł Jan Olszewski. Wielka postać, która zapisała się na kartach naszej historii. Żołnierz Szarych Szeregów, Powstaniec Warszawski, opozycjonista, Premier.
— Ryszard Petru (@RyszardPetru) 8 lutego 2019
Najszczersze wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich Pana Premiera.
"Człowiek wielkiego formatu, nietuzinkowy"
- Człowiek wielkiego formatu, nietuzinkowy, który nie poddawał się różnym prądom - tak premiera Jana Olszewskiego w Polsat News wspominał minister jego rządu Artur Balazs. Zaznaczył, że Jana Olszewskiego znał jeszcze zanim został premierem. Podkreślał, że Olszewski zawsze miał własne zdanie, nawet w najtrudniejszych tematach.
- Będę go wspominał jako człowieka dużego formatu, nietuzinkowego, niepoddającego się bieżącym prądom, mającego własne zdanie w rożnych najtrudniejszych nawet sprawach. Autorytet moralny, człowiek, który miał odwagę zderzyć się z problemami, z którymi nikt wcześniej, ani w zasadzie później nie miał odwagi się zderzyć - powiedział Artur Balazs.
Bronił opozycjonistów w PRL, protestował
Były premier w 2011 r. doznał udaru mózgu. W listopadzie ubiegłego roku trafił do szpitala ze względu na problemy z sercem i kręgosłupem.
Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 roku w Warszawie; pochodził z rodziny kolejarskiej związanej z PPS.
W latach 60. bronił w procesach politycznych m.in.: Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego.
W 1975 roku podpisał "List 59" - protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR.
W 1976 roku bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela.
Uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu
Kiedy 3 maja 2009 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczał Olszewskiego Orderem Orła Białego, określił go wówczas jako premiera pierwszego rządu III RP. Rządu, który "usiłował wprowadzić w Polsce te zmiany, które pozwoliłyby mówić o nowym państwie w pełnym tego słowa znaczeniu" - mówił prezydent Kaczyński.
Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 roku w Warszawie; pochodził z rodziny kolejarskiej związanej z PPS. Matka Jana Olszewskiego była stryjeczną siostrą Stefana Okrzei - powieszonego w 1905 roku na stokach Cytadeli Warszawskiej działacza niepodległościowego i socjalistycznego, który stał się symbolem walk rewolucyjnych i niepodległościowych. W czasie okupacji Jan Olszewski działał w Szarych Szeregach. W Powstaniu Warszawskim był łącznikiem. Po wojnie studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, Wydział Prawa UW ukończył w 1953 roku.
Olszewski w latach 60. bronił w procesach politycznych m.in.: Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego. W 1975 roku podpisał "List 59" - protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. W 1976 roku bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela.
Doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie
W 1980 r. doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie. W sierpniu 1980 roku mecenas Olszewski współpracował przy organizowaniu strajków w Warszawie. Kiedy ogłoszono stan wojenny, przebywał w Gdańsku i prawdopodobnie dzięki temu uniknął aresztowania. Wrócił do Warszawy, gdzie natychmiast pojechał do siedziby Episkopatu Polski. Z ramienia sekretarza episkopatu abp Bronisława Dąbrowskiego prowadził pertraktacje z władzami ws. zwolnienia z więzień i obozów internowania osób chorych. Stale współpracował z podziemną Solidarnością. Bronił w sądach m.in.: Lecha Wałęsę, Zbigniewa Romaszewskiego, Zbigniewa Bujaka.
Jako członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. Był pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z SB. W 1989 został członkiem Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej, a w 1990 był współzałożycielem i fundatorem Polskiej Fundacji Katyńskiej.
Zwieńczeniem kariery politycznej Olszewskiego była funkcja szefa rządu. W 1991 roku Wałęsa powołał go na premiera, a 23 grudnia 1991 jego rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu - pierwszego po wojnie wybranego w pełni wolnych wyborach.
Ujawnienie archiwaliów SB przez ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza poprzedziło upadek rządu Jana Olszewskiego w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku, określanej później jako "noc teczek". 4 czerwca rano do Sejmu trafiły koperty z tzw. listą Macierewicza, na której znajdowały się nazwiska polityków figurujących w archiwach MSW jako tajni współpracownicy komunistycznych służb specjalnych.
Należał do Porozumienia Centrum
Od 1990 r. należał do Porozumienia Centrum. Kiedy w 1992 roku PC podzieliło się, Olszewski stanął na czele Ruchu dla Rzeczypospolitej. Po klęsce wyborczej 19 września 1993 roku stracił przywództwo na rzecz Romualda Szeremietiewa. Przed wyborami prezydenckimi w 1995 roku Olszewski brał udział w organizowanym przez "S" konklawe w Konwencie św. Katarzyny. Konwent miał m.in. rozstrzygnąć spory zwolenników Olszewskiego i Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wystartowali oboje. Były premier z większym powodzeniem - zajął 4. miejsce, uzyskując 6,86 proc. poparcia. Po wyborach powstał Ruch Obrony Polski - partia, której był wieloletnim liderem.
ROP nie wszedł w 1996 roku do Akcji Wyborczej Solidarność. W wyborach ROP uzyskał 5,56 proc. poparcia i wprowadził do Sejmu 6 posłów pozostających w opozycji.
W 2001 r. wybrany do Sejmu z list Ligi Polskich Rodzin, wystąpił z klubu latem 2002 r. Olszewski, Tadeusz Kędziak i Henryk Lewczuk utworzyli wtedy Koło Poselskie Ruchu Odbudowy Polski. Przed wyborami w 2005 r. utworzył - wraz z Antonim Macierewiczem - Ruch Patriotyczny. Partia nie weszła do parlamentu.
W latach 1989-1991 i 2005-2006 Olszewski zasiadał w Trybunale Stanu. W kwietniu 2006 roku został doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego do spraw politycznych. 20 stycznia 2011 roku zrezygnował z funkcji przewodniczącego ROP.
Czytaj więcej