Oskarżenia o mobbing i psychiczne znęcanie się w krakowskim pogotowiu. Kierowniczka przed sądem
Proces oskarżonej o mobbing i znęcanie się psychiczne nad siedmioma pracownikami kierowniczki Zespołów Wyjazdowych Oddziału Centralnego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Marty S., rozpoczął się w poniedziałek przed krakowskim sądem rejonowym.
Akt oskarżenia zawiera cztery zarzuty dotyczące mobbingu połączonego ze znęcaniem się psychicznym nad podwładnymi i trzy zarzuty dotyczące znęcania się psychicznego.
Zdaniem prokuratury Marta S. od 2015 do 2017 r., wykorzystując stan zależności wielokrotnie znęcała się psychicznie nad pracownikami przez publiczne ich ośmieszanie, poniżanie i upokarzanie oraz używanie słów powszechnie uważanych za obelżywe.
Dopuszczała się także niemerytorycznej oceny ich pracy, odbierała premię i ograniczała liczbę godzin dyżurów.
Wywoływała w ten sposób u pracowników obniżenie poczucia własnej wartości i przydatności zawodowej oraz objawy psychosomatyczne.
Nie przyznała się do winy; odmówiła składania wyjaśnień
W materiale dowodowym znalazły się m.in. opinie biegłych psychologów na temat objawów i uszczerbku na zdrowiu, jakiego doznali podwładni.
Za złośliwe lub uporczywe naruszanie prawa pracownika kodeks karny przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Z kolei za znęcanie się fizycznie lub psychicznie nad osobą pozostającą w stosunku zależności grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Na poniedziałkową rozprawę stawili się m.in. pokrzywdzeni, którzy będą występować w charakterze oskarżycieli posiłkowych.
Jak podają media, oskarżona nie przyznała się do winy i odmówiła składania wyjaśnień.
Czytaj więcej
Komentarze