W Tatrach zmalało zagrożenie lawinowe, obowiązuje drugi stopień. W Karkonoszach nadal trzeci stopień

Polska
W Tatrach zmalało zagrożenie lawinowe, obowiązuje drugi stopień. W Karkonoszach nadal trzeci stopień
pixabay.com

W Tatrach zmalało zagrożenie lawinowe do drugiego, umiarkowanego stopnia. Trakt do Morskiego Oka jest otwarty dla ruchu turystycznego i transportu konnego; w wyższych partiach gór nadal jest jednak niebezpiecznie. W Karkonoszach panują trudne warunki pogodowe, na szlakach turystycznych zalegają zaspy i lód, odczuwany jest duży mróz. Nadal obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Na szczycie Kasprowego Wierchu w niedzielę rano leżało 227 cm śniegu, a temperatura wynosiła tam 11 stopni mrozu.

 

Chociaż zagrożenie lawinowe zmalało, to w wyższych partiach Tatr nadal jest niebezpiecznie. Ze względu na panujące warunki turystyczne, władze Tatrzańskiego Parku Narodowego odradzają wyjście powyżej górnej granicy lasu.

 

Szlaki turystyczne pokrywa gruba warstwa śniegu. W wyższych partiach śnieg jest twardy, a wędrówka w takich warunkach wymaga użycia raków i czekana. W niższych partiach gór jest ślisko. Turystom wędrującym dolinami mogą się przydać nakładki antypoślizgowe albo raczki.

 

Drugi stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

 

W Karkonoszach trudne warunki

 

Ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR podali w niedzielnym komunikacie, że w górnych partiach Karkonoszy temperatura oscyluje w okolicach -12 stopni Celsjusza. Wieje wiatr o sile 6 m/sek, co powoduje, że odczuwalna temperatura wynosi około -16 stopni. Zachmurzenie jest małe, ze Śnieżki widoczność wynosi ponad 50 km.

 

Jak powiedział w niedzielę dyżurny Karkonoskiej Grupy GOPR, idąc szlakami można trafić nawet na dwumetrowe zaspy. Miejscami trasy są oblodzone.

 

W Karkonoszach nadal obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.

 

- Mimo poprawy warunków apelujemy do wychodzących w góry o rozwagę. Przy trzecim stopniu zagrożenia lawinowego miejsca niebezpieczne są oznakowane tablicami "uwaga lawiny" i w związku z tym nie wchodzimy w takie miejsca. Są wytyczone zimowe obejścia i tamtędy się poruszamy - zaznaczył ratownik dyżurny.

 

- Turystom zalecamy, by zabrali ze sobą raki, które powodują, że pewniej poruszamy się po twardym śniegu. Na pewno przydatne są też kijki. Oczywiście w plecaku należy mieć ciepłą odzież, bo mimo że w tej chwili jest pięknie, świeci słońce, to za moment może nastąpić pogorszenie pogody - podkreślił ratownik GOPR.

 

Z powodu trudnych warunków pogodowych Karkonoski Park Narodowy zamknął siedem szlaków prowadzących m.in. przez Biały Jar, Kocioł Łomniczki czy od grupy skalnej Pielgrzymy do Przełęczy Karkonoskiej.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie