Amerykańska kongresmenka apeluje o uważne śledztwo ws. zabójstwa Adamowicza
- Jestem pewna, że polskie służby uważnie zbadają okoliczności działań sprawcy. Muszą być pewne, czy są jakieś powiązania z zewnętrzną propagandą, które mogły być katalizatorem tej okropnej zbrodni - powiedziała w przemówieniu w Izbie Reprezentantów Marcy Kaptur, reprezentująca Ohio kongreswoman o polskich korzeniach.
Kaptur przypomniała, że Gdańsk jest od 1990 roku miastem siostrzanem Cleveland, stolicy stanu Ohio, który ona reprezentuje w niższej izbie amerykańskiego parlamentu.
- Wyrażam najszczersze kondolencje dla naszego polskiego sojusznika, mieszkańców tego kraju, po zabójstwie prezydenta-wizjonera Pawła Adamowicza. (...) Byłam w Gdańsku w 2009 i 2013 roku. Dzięki tym wizytom mam większe uznanie dla jego pięknej historii, m.in. miejsca gdzie nazistowskie bombardowanie Westerplatte rozpoczęło II wojnę światową i nieco nowszą, transformacyjną rolę miasta i strajków w Solidarności, które rozpoczęły upadek tyranii Związku Radzieckiego - mówiła.
Kongresmenka z Ohio, która jest współprzewodniczącą koła polskiego w Izbie Reprezentantów, stwierdziła także, że aby uhonorować pamięć o Pawle Adamowiczu zorganizuje coroczną wymianę dla młodych ludzi, którzy mają uczyć się o znaczeniu wolności.
"Kochał Gdańsk i oddał za to życie"
Wspominając Adamowicza Kaptur stwierdziła: "Mam wielkie uznanie za jego poświęcenie, wytrwałość i szlachetną działalność dla społeczności i kraju". - Kochał Gdańsk jako symbol wolnej Polski, oddał za to życie - powiedziała.
Thank you @RepMarcyKaptur for your tribute to the late Gdansk Mayor Paweł Adamowicz. We appreciate the Sister-City partnership between #Cleveland and #Gdansk and are in solidarity with citizens of both cities as we honor his memory. May he rest in peace.https://t.co/6G5ijAxRos
— Embassy of Poland US (@PolishEmbassyUS) January 15, 2019
72-letnia Kaptur od 1983 roku reprezentuje w Kongresie z ramienia Demokratów 9 dystrykt w Ohio. Jej rodzice byli Amerykanami polskiego pochodzenia - matka Anastasia (z domu Rogowski) była działaczką związków zawodowych, a ojciec Jacob prowadził mały sklep. Marcy Kaptur od lat angażuje się w sprawy polonijne, np. była jedną z inicjatorek wniesionego w kongresie projektu rezolucji w sprawie uznania w USA pamiątek i pomników zbrodni katyńskiej.
Czytaj więcej