Warszawski ratusz planuje kartę LGBT+. PiS zarzuca, że miasto zajmuje się kwestiami ideologicznymi
- Ratusz na jednej z najbliższych sesji Rady Warszawy chce zaprezentować założenia karty LGBT+, która ma zakłada wsparcie m.in. dla osób homoseksualnych - powiedział wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej. Radni PiS zarzucają władzom stolicy, że zajmują się kwestiami ideologicznymi.
Wiceprezydent stolicy przyznał, że obecnie trwają rozmowy między ratuszem a organizacjami samorządowymi reprezentującymi środowiska osób homo-, bi- i transseksualnych dotyczące uzgodnienia treści karty LGBT+ przed jej podpisaniem przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.
Karta zakłada m.in. budowę w hostelu interwencyjnego dla osób wykluczonych przez swoje rodziny, powstanie centrum społeczno-kulturalnego dla LGBT+, przeciwdziałanie przemocy wobec osób LGBT oraz zajęcia edukacyjne dotyczące tematyki m.in. bezpieczeństwa.
Wiceprezydent dopytywany, kiedy założenia karty zostaną przedstawione radnym, odpowiedział, że na jednej z kolejnych sesji rady.
Zaznaczył przy tym, że najbliższa regularna sesja, która została zaplanowana na przyszły tydzień, będzie dotyczyła tylko budżetu miasta. - Myślę, że nie ma sensu zajmować się na niej czymś innym niż budżetem, więc jeżeli już, to na sesji kolejnej - powiedział Rabiej.
"Ważna sprawa, chcemy ją szybko dopiąć"
- To jest sprawa ważna i chcemy ją w miarę szybko dopiąć - zaznaczył wiceprezydent stolicy. - Nie ma tu ani żadnego przedłużania, ani przyspieszania, to się toczy w rytmie, który sobie ustaliliśmy na spotkaniu z organizacjami - dodał.
Sprawa wzbudza kontrowersje wśród radnych PiS. Sebastian Kaleta ocenił, że "cechą charakterystyczną polityki Rafała Trzaskowskiego będzie podnoszenie do rangi głównych punktów dyskusji w mieście kwestii ideologicznych". - Tak się dzieje. Rafał Trzaskowski chce przykryć trudną, zbliżającą się dyskusję o budżecie, która czeka go za tydzień - powiedział.
- Zamiast zajmować się takimi sprawami jak wyimaginowane problemy osób LGBT w Warszawie, warto żeby wziął w opiekę lokatorów pokrzywdzonych reprywatyzacją i wypłacił im należne odszkodowania na podstawie decyzji komisji weryfikacyjnej i ze środków, które komisja przekazała na rachunki miasta - powiedział.
Odbyło się juz posiedzenie miejskiej komisji w tej sprawie
W sprawie karty LGBT+ odbyło się w środę posiedzenie miejskiej komisji samorządowej i integracji europejskiej. Jej przewodnicząca Olga Semeniuk (PiS) powiedziała, że posiedzenie komisji i temat zostały zaproponowane przez nią na podstawie doniesień medialnych.
Jak dodała, chciała się przekonać, czy wymóg podpisania karty LGBT+ jest wymogiem UE. Na posiedzeniu komisji pojawiła się pełnomocniczka prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Ewa Kolankiewicz, które przedstawiła ogólne założenia karty.
Semeniuk przyznała, że od Kolankiewicz dowiedziała się, że karta LGBT+ nie ma związku z wymogami UE.
Czytaj więcej
Komentarze