Neumann potwierdził rozmowę ze Schetyną i Trzaskowskim w sprawie bonifikat
Zapytany w programie "Wydarzenia i Opinie" o to, czy była rozmowa pomiędzy Grzegorzem Schetyną, Sławomirem Neumannem i Rafałem Trzaskowskim ws. bonifikat, gość Polsat News przyznał: "Rozmawialiśmy, oczywiście, że rozmawialiśmy, bo to jest rzecz ważna". Na pytanie, czy prezydent stolicy konsultował wycofanie się z obniżki bonifikat z władzami PO, stwierdził: "Skłamałbym, gdybym powiedział, że nie".
Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski wycofał się z głośnej obniżki do 60 proc. bonifikat za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności na gruntach należących do miasta w Warszawie. Rada Warszawy na wniosek prezydenta stolicy obniżyła je w miniony czwartek z 98 do 60 procent.
Wycofał się, "bo tak chcieli warszawiacy"
Szef klubu PO-KO Sławomir Neumann odnosząc się do wystąpienia prezydenta stolicy w Sejmie stwierdził, że wycofanie się z błędu jest godne pochwały, a było spowodowane "interwencją warszawiaków".
- Nie powiem, że byliśmy zadowoleni, ale to są decyzje, które podejmują samodzielnie organy samorządowe - stwierdził Neumann. - Rafał Trzaskowski tę decyzję dziś ogłosił, mówił też, że to jest jego decyzja i propozycja dla rady Warszawy - dodał polityk PO.
Zapytany o to, czy decyzja ta była skonsultowana w kierownictwem Platformy Obywatelskiej odpowiedział: - Skłamałbym, gdybym powiedział, że nie.
Jego zdaniem Trzaskowski, który zapowiadał wcześniej, że czeka go rozmowa z władzami PO, podjął samodzielną decyzję.
- Przekazał nam swoją decyzję, to nie jest nic wymuszonego, to jest jego decyzja po weekendzie, który był dla niego pewnie trudny - powiedział polityk PO. - Każdy z nas zobaczył, że to jest poważna sprawa. [Rafał Trzaskowski - red.] popełnił błąd i z tego błędu trzeba się wycofać.
"Rzadki przypadek w polityce"
Neumann uznał konferencję Rafała Trzaskowskiego za "rzadki przypadek w polityce".
- Rada Warszawy przyjęła tę uchwałę po ustawie przyjętej przez sejm o 60 procentowej bonifikacie na majątku skarbu państwa - przypomniał polityk opozycji. - Żeby była równość w Warszawie, radni zdecydowali się przyjąć taką uchwałę w radzie miasta.
Jak stwierdził, Rada Warszawy złoży uchwałę o podwyższeniu bonifikaty z powrotem do 98 proc. Przy tym szef klubu Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska zaznaczył, że liczy na poparcie przez PiS projektu PO dotyczącego podwyższenia bonifikat za majątek Skarbu Państwa do 98 procent, analogicznie jak to ma być przywrócone w Warszawie dla gruntów miejskich.
- Jedna trzecia gruntów w Warszawie to są grunty Skarbu Państwa - przypomniał Neumann.
Bogdan Rymanowski przytoczył słowa Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera, który powiedział, że wiarygodność prezydenta stolicy "jest zerowa".
- Mówimy sprawdzam panu Dworczykowi i innym politykom PiS. Składamy ustawę, która mówi o tym, że grunty Skarbu Państwa, także te w Warszawie będą objęte taką samą bonifikatą, to zobaczymy, czy ci wszyscy ludzie (z PiS - red.) poprą tak samo chętnie ten projekt - powiedział Neumann.
- Dziś wycofujemy się z decyzji, której nie zaakceptowali mieszkańcy, bo Rafał Trzaskowski został wybrany przez mieszkańców i dla mieszkańców - powiedział Neumann.
Kaskada zmian bonifikaty
"Będę rekomendował powrót do bonifikaty 98 proc." powiedział prezydent stolicy o opłatach za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w Warszawie. W połowie października, przed wyborami samorządowymi, Rada Warszawy przyjęła uchwałę ustanawiającą 98-procentową bonifikatę jako standardową, a 99-procentową w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat. Te stawki miały obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Wówczas stosowny projekt uchwały przedstawił wiceprzewodniczący rady Dariusz Figura (PiS), a poparli go jednomyślnie wszyscy radni biorący udział w głosowaniu.
W miniony czwartek Rada Warszawy zdecydowała o zmniejszeniu bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z 98 proc. do maksimum 60 proc. Przeciw zmianie protestowali radni PiS. Projekt wniósł na sesję wiceprezydent stolicy Robert Soszyński. Podał, że przy 98-proc. bonifikacie, utrata przychodów Warszawy jest szacowana w stosunku do zerowej bonifikaty na poziomie 3,5 mld zł, a w stosunku do 60-proc. bonifikaty - na poziomie około 1,8 mld zł.
Platforma argumentowała, że radni kierowali się wysokością opłat za podobne przekształcenie w przypadku gruntów należących do Skarbu Państwa i to dlatego rekomendowali obniżenie wysokości bonifikaty do 60 proc.
Czytaj więcej