Maciej Wąsik reprezentantem ministra koordynatora służb specjalnych w KNF

Polska
Maciej Wąsik reprezentantem ministra koordynatora służb specjalnych w KNF
Polsat News

Sekretarz stanu w KPRM Maciej Wąsik ma reprezentować ministra koordynatora służb specjalnych w Komisji Nadzoru Finansowego - potwierdziła nieoficjalnie PAP. Nie oznacza to, że Wąsik - obecny zastępca ministra koordynatora służb specjalnych - straci tę funkcję.

Oficjalne informacje w tej sprawie ma przekazać sama Komisja. Wcześniej informacje o takiej kandydaturze podał Dziennik - Gazeta Prawna na swoich stronach internetowych.

 

Według wewnętrznych ustaleń w KPRM minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński wskazał Wąsika na swojego reprezentanta i taką informację przesłał KNF - wynika z nieoficjalnych informacji PAP. Nie oznacza to, że zmienia się jego rola w KPRM - nadal będzie zastępcą Kamińskiego.

 

Skład KNF poszerzony

 

Wprowadzenie przedstawiciela ministra odpowiedzialnego za służby specjalne ma usprawnić przepływ informacji między KNF i tymi służbami.

 

Zgodnie ze zmianami w ustawie o KNF z listopada, wprowadzonymi m.in. po aferze Amber Gold, skład KNF został poszerzony o czterech nowych członków: przedstawicieli premiera, ministra koordynatora służb specjalnych, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz reprezentanta prezesa UOKiK.

 

Tylko jeden z przedstawicieli - wskazany przez premiera - będzie brał udział w głosowaniach. Trzej pozostali mają w KNF głos doradczy bez prawa do głosowania.

 

"Konieczność zagwarantowania bezpieczeństwa"

 

Po zmianach, które weszły w życie 15 grudnia, Komisja Nadzoru Finansowego składa się z przewodniczącego, jego dwóch zastępców i dziewięciu członków - pięciu dotychczasowych było reprezentantami prezydenta, Narodowego Banku Polskiego i trzech ministrów: właściwego ds. instytucji finansowych, właściwego ds. gospodarki i właściwego ds. zabezpieczenia społecznego.

 

Zgodnie z uzasadnieniem członkostwo w KNF z głosem doradczym przedstawiciela ministra - członka Rady Ministrów właściwego do spraw koordynowania działalności służb specjalnych "jest podyktowane koniecznością zagwarantowania bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej i jej obywateli".

 

Ma też zapewnić szybką identyfikację potencjalnych zagrożeń związanych z funkcjonowaniem rynku finansowego i zwiększyć efektywność działania służb w takich przypadkach. Ma też przyczynić się do skuteczniejszego nadzoru KNF, wynikającego z wymiany informacji nadzorczych oraz informacji pozyskanych w toku działalności operacyjnej służb specjalnych.

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie