Rusza zbiórka funduszy na budowę kliniki "Budzik" dla dorosłych w Warszawie

Polska

Na stworzenie kliniki "Budzik" dla dorosłych w stanie śpiączki, która ma powstać obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie potrzeba około 40 mln zł. Ruszyła zbiórka pieniędzy na budowę - poinformowali w niedzielę inicjatorzy przedsięwzięcia.

"Budzik" dla dorosłych ma stanąć w sąsiedztwie szpitala, na działce, która jest własnością samorządu. Powierzchnia planowanej kliniki to - jak podano na konferencji prasowej - ok. 3 tys. metrów kwadratowych. W trzypiętrowym budynku ma znaleźć się ok. 15 łóżek. Bryła ma nawiązywać do gmachu, gdzie mieści się "Budzik" dla dzieci. Prace projektowe już ruszyły.

 

Przewidywany przez inicjatorów termin otwarcia kliniki to połowa 2022 r. Szacowany koszt budowy i wyposażenia - to ok. 40 mln zł.

 

Klinika ma działać w oparciu o trójstronną umowę, zawartą między Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, mazowieckim szpitalem Bródnowskim i Fundacją Ewy Błaszczyk "Akogo?".

 

Ewa Błaszczyk przekonywała w niedzielę, że klinika "Budzik" dla dorosłych jest bardzo potrzebna. Poinformowała, że na przyjęcie do "Budzika" dla dorosłych, który działa w Olsztynie, czeka ok. 800 osób. - Jest potrzeba pilnego działania - podkreśliła. - Już się nie mogę doczekać, żeby był "Budzik" w Szpitalu Bródnowskim - mówiła Błaszczyk.

 

Dyrektor ds. medycznych bródnowskiego szpitala Paweł Skowronek wskazywał, że placówka ma być partnerem merytorycznym kliniki "Budzik". "Mamy nadzieję, że dzięki naszym dodatkowym atutom, jak diagnostyka, oddział neurochirurgii, neurologii i rehabilitacji, będziemy mogli wspomóc w leczeniu i wybudzaniu pacjentów” powiedział.

 

Z inicjatywy fundacji "Akogo?" od 2013 r. przy Centrum Zdrowia Dziecka działa Klinika "Budzik", pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. "Budzik" przyjmuje dzieci do 18 lat, po urazie, w którego konsekwencji doszło do ciężkiego niedotlenienia mózgu, w stanie wegetatywnym (z wyłączeniem urazów okołoporodowych, chorób metabolicznych genetycznie uwarunkowanych), przebywające w śpiączce nie dłużej niż 12 miesięcy od urazu lub 6 miesięcy, jeśli śpiączka wystąpiła z przyczyn nieurazowych.

 

"Budzik" dla dorosłych działa w Olsztynie. Do olsztyńskiego "Budzika" przyjmowani są pacjenci, którzy są w śpiączce nie dłużej niż rok od dnia urazu lub sześć miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej. O zakwalifikowaniu do pobytu w szpitalu każdorazowo decyduje zespół terapeutyczny.

 

Dotychczas, jak podała w niedzielę Ewa Błaszczyk, w klinice dla dzieci wybudziło się 52 małych pacjentów, zaś w Olsztynie - 10 dorosłych.

 

Przedsięwzięcie "Budzik" dla dorosłych w stolicy można wesprzeć wpłacając środki na konto lub wysyłając smsy. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej Fundacji.

jm/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie