Trzaskowski ws. bonifikat: musimy szukać pieniędzy na sztandarowe propozycje

Polska
Trzaskowski ws. bonifikat: musimy szukać pieniędzy na sztandarowe propozycje
Pixabay.com/ Skitterphoto

Obciążenia nałożone na samorządy powodują, że musimy szukać pieniędzy, by realizować sztandarowe propozycje programowe - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, pytany o zmiany dot. bonifikat przy przekształceniach. Przed wyborami samorządowymi rada przegłosowała uchwałę, zgodnie z którą ustalono 98-procentową bonifikatę jako standardową, a 99-procentową w przypadku użytkowania wieczystego.

Rada Warszawy zdecydowała w czwartek o zmniejszeniu bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z 98 proc. do maksimum 60 proc. Przeciw zmianie protestowali radni PiS.

 

"60 proc. zaproponował rząd i większość miast w Polsce przyjęła tego typu rozwiązania. Sprawiedliwe dlatego, że powinno być tak, że jeżeli mamy dwa budynki, jeden jest na terytorium Skarbu Państwa, drugi jest na terytorium miejskim, ważne żeby sprawiedliwość była zachowana" - powiedział prezydent Warszawy. "Myśmy rzeczywiście w 2017 r. poszli o krok dalej. Będzie możliwość tej większej bonifikaty 95 proc., jeżeli chodzi o budynki spółdzielcze" - wskazał.

 

Trzaskowski stwierdził, że w tej chwili "obciążenia budżetowe nałożone na samorządy, związane np. z tzw. janosikowym, związane z bonifikatą; obciążenia, które zafundował rząd PiS, związane ze wzrostem cen energii, wzrostem cen utylizacji odpadów, powodują, że trzeba szukać pieniędzy, by realizować te najbardziej sztandarowe propozycje programowe". Wymienił wśród nich m.in. walkę ze smogiem i darmowe żłobki.

 

 

Przedwyborcza uchwała rady Warszawy

 

W połowie października przed wyborami samorządowymi, rada miasta przyjęła uchwałę ustającą 98-procentową bonifikatę jako standardową, a 99-procentową w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat. Te stawki miały obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Wówczas stosowny projekt uchwały przedstawił wiceprzewodniczący rady Dariusz Figura (PiS), ale poparli go jednomyślnie wszyscy radni biorący udział w głosowaniu.

 

W czwartek projekt uchwały ws. obniżenia bonifikaty wniósł na sesję rady miasta wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński. Podał, że przy 98-proc. bonifikacie utrata przychodów Warszawy jest szacowana w stosunku do zerowej bonifikaty, na poziomie 3,5 mld zł, a w stosunku do 60-proc. bonifikaty - na poziomie około 1,8 mld zł.

 

W uchwale zapisano, że bonifikata wynosi 60 proc., gdy opłata jednorazowa za przekształcenie zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie. Jeśli opłata, zostanie wniesiona w drugim roku, to bonifikata wyniesie 50 proc., w trzecim - 40 proc., w czwartym - 30 proc., w piątym - 20 proc., a jeśli w szóstym roku, to bonifikata wyniesie 10 proc.

 

Trzaskowski uczestniczył w piątek w konferencji dotyczącej m.in. przetargu na zazielenienie 20 stołecznych ulic, podsumowania projektu "Zielona Wawelska" oraz tegorocznych remontów chodników.

 

"Niesmaczne zaskoczenie"

 

Decyzję skomentował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jego zdaniem wielu warszawiaków będzie tym niemile zaskoczonych.

 

 

"Mieszkańcom Warszawy obiecywano bardzo wysokie bonifikaty, rzędu 98-99 proc." - dodał minister.

 

Jak przypomniał Kwieciński, w Warszawie w wielu przypadkach były bardzo wysokie podwyżki czynszów, "a z drugiej strony to dofinasowanie w Warszawie zostało obniżone do 60 proc.".

 

"Myślę, że bardzo wielu mieszkańców Warszawy, których ten proces przekształcenia użytkowania wieczystego we własność będzie dotyczył, będzie bardzo niemiło zaskoczonych" - podał Kwieciński. Podkreślił, że "decyzja miasta Warszawy jest niesympatycznym zaskoczeniem".

 

W połowie października przed wyborami samorządowymi, rada miasta przyjęła uchwałę ustającą 98-procentową bonifikatę jako standardową, a 99-procentową w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat. Te stawki miały obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Wówczas stosowny projekt uchwały przedstawił wiceprzewodniczący rady Dariusz Figura (PiS), ale poparli go jednomyślnie wszyscy radni biorący udział w głosowaniu

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie