Czaputowicz: dyskusja o reparacjach to część pamięci historycznej; Maas: zamknięta kwestia
Polacy mają prawo rozmawiać o ogromie strat i ofiar poniesionych w czasie II wojny światowej; tocząca się w Polsce dyskusja na temat reparacji to część naszej pamięci historycznej - powiedział w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz po zakończeniu rozmów z szefem niemieckiej dyplomacji Heiko Maasem w Berlinie. - Nadal uważamy, że wszystkie kwestie są zamknięte - odpowiedział szef niemieckiego MSZ.
Czaputowicz podkreślił na wspólnej konferencji ministrów, że Polska i Niemcy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat historii wzajemnych stosunków "ze szczególnym uwzględnieniem doświadczenia II wojny światowej". Wspólnym inicjatywom w tym zakresie sprzyjać będzie - według niego - przyszłoroczna 80. rocznica wybuchu tej wojny.
Minister zaznaczył w tym kontekście, że "dojrzałe relacje polityczne to także umiejętność rozmawiania o trudnych kwestiach", do których "w przypadku Polski i Niemiec należy tragiczna spuścizna II wojny światowej".
- Naszym zdaniem Polacy mają prawo rozmawiać na temat ogromu strat, ofiar poniesionych w czasie II wojny światowej; dyskusja na temat reparacji, która toczy się w Polsce, głównie w parlamencie i w środowiskach eksperckich, także z udziałem ekspertów niemieckich, to część naszej pamięci historycznej - oświadczył Czaputowicz.
W Warszawie obędzie się spotkanie w formacie okrągłego stołu
Minister mówił też o wkładzie, jaki do relacji między sąsiadami wnosi polska społeczność w Niemczech i niemiecka w Polsce. - Umówiliśmy się, i to jest ważna decyzja, że już na początku roku w Warszawie odbędzie się spotkanie w formacie okrągłego stołu, które przedyskutuje relacje dotyczące właśnie naszych wzajemnych środowisk - poinformował.
Heiko Maas został zapytany o stanowisko Niemiec ws. reparacji wojennych wobec Polski. - Postawa rządu federalnego dotycząca reparacji jest bez zmian. Nadal uważamy, że po podpisaniu "Traktatu dwa plus cztery" (z 1990 r. - red.) wszystkie kwestie są zamknięte - odpowiedział.
- Oczywiście śledzimy dyskusję w Polsce. Jest też dyskusja w polskim parlamencie na ten temat. Rezultaty tej dyskusji będą z pewnością dla nas tematem - ale także te podnoszone roszczenia z przeszłości - i nasze stanowisko jest bez zmian - mówił Maas.
Czytaj więcej
Komentarze