Merkel wyklucza ponowne negocjacje ws. umowy o Brexicie
Kanclerz Niemiec Angela Merkel wykluczyła na wtorkowym spotkaniu z brytyjską premier Theresą May w Berlinie możliwość ponownego otwarcia negocjacji z Londynem na temat proponowanej umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE - poinformowała dpa.
- Powiedzieliśmy, że nie będzie dalszego otwierania umowy - cytuje słowa niemieckiej kanclerz na posiedzeniu frakcji CDU/CSU dpa, powołując się na źródła na nim obecne.
Uczestnicy spotkania chadeków przekazali również, że Merkel oceniła umowę jako dobry tekst określający przyszłe relacje między Londynem i Wspólnotą. Szefowa rządu w Berlinie miała dodać, że jest pewna, iż można rozwiązać obecny impas. Wskazała, że większość brytyjskich parlamentarzystów nie jest zwolennikami wyjścia z UE bez umowy.
Tusk: UE27 chce pomóc, pytanie jak
We wpisie na Twitterze po rozmowie z May Tusk nie napisał, że niemożliwe jest renegocjowanie umowy, choć wcześniej taki przekaz popłynął do Londynu ze strony UE.
"Długa i szczera dyskusja z premier Theresą May przed szczytem ws. Brexitu. Jest jasne, że UE27 chce pomóc. Pytanie jak" - oświadczył Tusk.
Long and frank discussion with PM @theresa_may ahead of #Brexit summit. Clear that EU27 wants to help. The question is how.
— Donald Tusk (@eucopresident) 11 grudnia 2018
Według nieoficjalnych informacji możliwe jest przygotowanie wiążącej prawnie deklaracji dla Wielkiej Brytanii ws. bezpiecznika dotyczącego granicy Irlandii i Irlandii Północnej. Deklaracja ta - zastrzegł rozmówca - nie mogłaby jednak zmieniać zapisów umowy o Brexicie, której renegocjacji UE27 odmawia.
Rząd mógłby przegrać ponad 100 głosami
Najnowsza próba renegocjacji porozumienia ws. wyjścia ze Wspólnoty związana jest z poniedziałkową decyzją brytyjskiego rządu o odłożeniu w czasie planowanego na wtorek głosowania w Izbie Gmin nad przyjęciem treści umowy. May obawiała się wysokiej porażki w parlamencie, która osłabiłaby jej pozycję.
Według szacunków ekspertów rząd mógłby przegrać nawet ponad 100-150 głosami, co postawiłoby premier w trudnej sytuacji politycznej i mogłoby być dla niektórych polityków Partii Konserwatywnej sygnałem do rozważenia usunięcia May ze stanowiska szefowej ugrupowania i gabinetu.
We wtorek rano May spotkała się w Hadze z holenderskim premierem Markiem Rutte, a po południu odwiedzi Brukselę, gdzie spotka się z przewodniczącymi Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej, Jean-Claude'em Junckerem i Donaldem Tuskiem.
Na czwartek Tusk zwołał szczyt UE ws. Brexitu. Szef RE stwierdził, że nie ma mowy o renegocjacji porozumienia UE z W. Brytanią, podkreślając, że jest gotów rozmawiać o tym, jak ułatwić Brytyjczykom ratyfikację umowy.
Czytaj więcej