Ukraińska armia postawiona w stan pełnej gotowości bojowej
W związku z ostrzelaniem i zajęciem przez Rosję trzech okrętów ukraińskiej marynarki wojennej w Cieśninie Kerczeńskiej armia Ukrainy została postawiona w stan pełnej gotowości bojowej - poinformował w poniedziałek sztab Sił Zbrojnych w Kijowie. W poniedziałek po południu w Kijowie odbędzie się zwołane w trybie nadzwyczajnym posiedzenie parlamentu w sprawie wprowadzenia stanu wojennego.
"Na podstawie decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w sprawie wprowadzenia stanu wojennego naczelnik Sztabu Generalnego, głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy wydał rozkaz postawienia rodzajów i jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy w stan pełnej gotowości bojowej" - głosi komunikat opublikowany na stronie ukraińskiego ministerstwa obrony.
W niedzielę nad ranem rosyjski okręt "Don" staranował ukraiński holownik, który wraz z dwoma kutrami płynął z Odessy nad Morzem Czarnym do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Wszystkie trzy jednostki należą do marynarki wojennej Ukrainy.
#Ukraine, with the help of special means, got access to a video of aggression – Russian coast guard ship ramming Ukrainian vessel in #Azov. The intercepted video is taken by #RussiaAttacksUkraine, commands heard. It will be proof for the international court. #StopRussiaAggression pic.twitter.com/ZmWZeM5hyd
— European Youth of Ukraine (@EuroYouthUA) 26 listopada 2018
Ukraina rozważa wprowadzenie stanu wojennego
Rosjanie ogłosili, że ukraińskie okręty nie mogą przepłynąć pod mostem przez Cieśninę Kerczeńską, gdyż przeprawa jest zamknięta ze względu na osiadły na mieliźnie tankowiec. Strona ukraińska twierdzi, że Rosja, która powinna była poinformować o zamknięciu cieśniny międzynarodowe organizacje żeglugi, nie zrobiła tego.
W niedzielę wieczorem ukraińska marynarka poinformowała, że Rosjanie ostrzelali trzy ukraińskie jednostki i z pomocą swoich służb specjalnych przejęli nad nimi kontrolę. Podczas ataku rannych zostało sześciu ukraińskich marynarzy. Los trzech jednostek i ich załóg nie jest znany. Wiadomo, że ranni otrzymali od Rosjan pomoc medyczną. Załoga ukraińskich okrętów składała się z 23 osób. MSZ Ukrainy zażądało od Rosji ich uwolnienia.
Ukraina uznała niedzielne wydarzenia w Cieśninie Kerczeńskiej za akt agresji ze strony Rosji. W poniedziałek po południu w Kijowie odbędzie się zwołane w trybie nadzwyczajnym posiedzenie parlamentu w sprawie wprowadzenia stanu wojennego. W nocy z niedzieli na poniedziałek decyzję o stanie wojennym poparła obradująca pod kierownictwem prezydenta Petra Poroszenki Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).
Statement of the MFA of #Ukraine on #Russia’s armed provocation in the Black Sea and the Sea of #Azov.#RussiaAttacksUkraine #StopRussianAggressionhttps://t.co/LnBY2JHF1A pic.twitter.com/L13JgqFnj8
— MFA of Ukraine 🇺🇦 (@MFA_Ukraine) 25 listopada 2018
Otwarcie żeglugi przez Cieśninę Kerczeńską
Rosja poinformowała w poniedziałek o otwarciu żeglugi przez Cieśninę Kerczeńską, zablokowaną w trakcie niedzielnego incydentu z udziałem ukraińskich okrętów. Rosja ostrzelała i zatrzymała trzy okręty, twierdząc, że wpłynęły na jej wody terytorialne.
Rosyjska agencja TASS, powołując się na przedstawiciela firmy żeglugowej z Kerczu na anektowanym przez Rosję Krymie, podała w poniedziałek, że żegluga przez cieśninę odbywa się w zwykłym trybie.
W niedzielę wieczorem media rosyjskie informowały, że po obu stronach Cieśniny Kerczeńskiej utworzyły się kolejki jednostek czekających na otwarcie szlaku. Wcześniej Rosja zamknęła cieśninę dla żeglugi, a trasa pod wybudowanym przez Rosję mostem na anektowany Krym została zatarasowana przez dużą jednostkę.
Czytaj więcejSigns of Russia suddenly escalating confrontation with Ukraine. Blocking Kerch straits and acces to Sea of Azov. Also blockages at land borders. pic.twitter.com/ddkgUQY04a
— Carl Bildt (@carlbildt) 25 listopada 2018