"Służby specjalne nie podejmowały próby zatrzymania Leszka Czarneckiego"

Polska
"Służby specjalne nie podejmowały próby zatrzymania Leszka Czarneckiego"
PAP/Szymon Łaszewski

Służby specjalne podległe ministrowi koordynatorowi ds. służb specjalnych nie podejmowały jakiejkolwiek próby zatrzymania Leszka Czarneckiego. Informacje w tej sprawie są nieprawdziwe - poinformował w komunikacie rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn.

"W związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi informuję, że służby specjalne podległe Ministrowi Koordynatorowi nie podejmowały jakiejkolwiek próby zatrzymania Leszka Czarneckiego. Publikacje w tej sprawie są nieprawdziwe" - napisał w komunikacie Żaryn.

 

"Informuję także, że wobec braku zaistnienia powyższego faktu nie toczy się żadne postępowanie w sprawie wycieku informacji z ABW dotyczących rzekomej próby zatrzymania Leszka Czarneckiego" - dodał.

 

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, przewodniczący KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. We wtorek po południu Chrzanowski poinformował, że składa dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Premier Mateusz Morawiecki dymisję przyjął. Pełniącym obowiązki przewodniczącego KNF został Marcin Pachucki.

 

Agenci CBA w biurze KNF

 

Premier Mateusz Morawiecki podczas Kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa w piątek przekonywał, że w "krótkim tempie" dojdzie do wyjaśnienia sytuacji związanej z KNF. Szef rządu zapewniał, że instytucje nadzoru finansowego działają prawidłowo.

 

Po doniesieniach GW jeszcze we wtorek wieczorem premier spotkał się z ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobro oraz szefami służb - ministrem koordynatorem ds. służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, prokuratorem krajowym Bogdanem Święczkowskim, szefem CBA Ernestem Bejdą oraz zastępcą szefa ABW Norbertem Lobą.

 

W środę agenci CBA, któremu prokuratura powierzyła prowadzenie śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez b. przewodniczącego KNF, weszli do biura Komisji Nadzoru Finansowego, by zabezpieczyć materiały dowodowe.

 

W komunikacie wydanym po czwartkowym posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej poinformowano, że system finansowy kraju funkcjonuje stabilnie, a Komitet Stabilności Finansowej, czuwając nad bezpieczeństwem sektora bankowego na bieżąco monitoruje sytuację banków.

 

WIDEO: "Nie uzyskaliśmy dostępu do dokumentów i pomieszczeń w KNF". Posłowie zapowiadają "kroki prawne".

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie