Premier o Grzegorzu Kowalczyku w radzie nadzorczej GPW: to rekomendacja ze strony NBP
Premier Mateusz Morawiecki był w czwartek w Pradze, gdzie uczestniczył w polsko-czeskich konsultacjach międzyrządowych. Podczas briefingu po spotkaniu szefa polskiego rządu z premierem Czech Andrejem Babiszem, dziennikarz agencji Reuters zapytał go o Grzegorza Kowalczyka.
- Czy pan polecił pana Kowalczuka (Grzegorza Kowalczyka - red.) na giełdę warszawską, do zarządu (rady nadzorczej - red.) giełdy warszawskiej? Czy jest też jakiś pomysł, kto mógłby go zastąpić? - zapytał premiera Morawieckiego reporter Reutera.
- Ta rekomendacja tego pana, o którego pan zapytał, to jest rekomendacja ze strony NBP - odpowiedział szef polskiego rządu. Nie odniósł się do drugiej części pytania, ponieważ Kowalczyk od czerwca 2017 r. nie zasiada już w radzie nadzorczej GPW.
Nazwisko Grzegorza Kowalczyka, prawnika z Częstochowy, pojawiło się w opisanej przez "Gazetę Wyborczą" rozmowie właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego z byłym już szefem KNF Markiem Chrzanowskim.
Według "Wyborczej" z opisanej rozmowy z marca 2018 r. wynika, że Chrzanowski proponował Czarneckiemu m.in. usunięcie z KNF przedstawiciela prezydenta Zbigniewa Sokala (jest zwolennikiem przejęcia banków przez państwo), złagodzenie skutków finansowych tzw. stopy podwyższonego ryzyka, a także "życzliwe podejście KNF i Narodowego Banku Polskiego" do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.
"W zamian bankier miałby zatrudnić prawnika wskazanego przez Chrzanowskiego (Kowalczyka - red.)" - napisała "GW".
"Najważniejsze zagadnienia z zakresu bieżącej polityki unijnej"
Na wspólnej konferencji prasowej z premierem Czech Andrejem Babiszem po zakończeniu polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych w Pradze szef polskiego rządu powiedział, że tematem rozmów były "najważniejsze zagadnienia z zakresu bieżącej polityki unijnej". Wymienił w tym kontekście zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego, wieloletnie ramy finansowe, implikacje Brexitu, pakiet mobilności oraz sprawy związane z polityką migracyjną.
Morawiecki dodał, że przedmiotem rozmów premierów Polski i Czech była także współpraca w obszarze bezpieczeństwa energetycznego. - W tym kontekście przedstawiłem po raz kolejny polskie stanowisko w sprawie Nord Stream 2 - oświadczył.
- Obrady były bardzo dobre; liczę, że te pozytywne efekty służyć będą w najbliższym czasie naszym państwom i obywatelom - podkreślił premier.
Czytaj więcej