Tylko trzy żubry pozostały w Smardzewicach. Zwierzęta zdziesiątkowała gruźlica
Stado żubrów w Ośrodku Hodowli Żubrów w Smardzewicach (Łódzkie). liczące przed laty 20 osobników, skurczyło się do jedynie trzech sztuk. Po decyzji ministerstwa środowiska w ostatnim czasie uśpiono trzy żubry, które zachorowały na gruźlicę. O losie pozostałych mają zadecydować eksperci z uczelni w Warszawie. Ośrodek jest zamknięty niemal od czterech lat.
Pierwsze informacje o gruźlicy w ośrodku zarządzanym przez Kampinoski Park Narodowy pojawiły się już w 2014 r. "Stopniowo usypiano kolejne osobniki, jednocześnie badając pozostałe z nadzieją, że nie będą chore. Sprawdził się najczarniejszy scenariusz, choroby nie udało się wyeliminować" - informuje "Dziennik Łódzki".
W rozmowie z dziennikarzami, kierownik ośrodka przekonywała, że choroba pojawiła się w momencie, w którym "odmłodzone stado było gotowe na wydanie potomstwa". - Patrząc na żubry ciężko uwierzyć, że są poważnie chore - dodała.
Badanie w lipcu wykazało, że trzy z sześciu zwierząt są zarażone gruźlicą. Po ich uśpieniu stado liczy jedynie trzy sztuki. O ich przyszłości mają zadecydować eksperci z uczelni SGGW w Warszawie. Gdy decyzja zapadnie, przeprowadzone zostanie odkażenie terenu. Dyrekcja parku zaznacza, że jak najszybciej chce sprowadzić nowe żubry i odrodzić stado.
Przedwojenna historia
Historia Ośrodka Hodowli Żubrów sięga 20-lecia międzywojennego. Pierwszy żubr pojawił się w zagrodzie w 1936 r. W czasie wojny Niemcy zlikwidowali zwierzyniec, a zwierzęta zostały przewiezione do Rzeszy. Działalność hodowlaną wznowiono w 1949 r.
W 1995 r. hodowla w Smardzewicach została uznana za najlepszą hodowlę zamkniętą żubrów w Polsce. Liczebność stada utrzymywana była na poziomie 20 sztuk. Zwiedzający mogli zobaczyć zagrodę pokazową, a także przejść się liczącą 2,8 km ścieżką dydaktyczną.
Według danych portalu zubry.com, w grudniu 2017 r. w Polsce żyły 1873 żubry: w stadach zamkniętych - 238 osobników, w stadach wolnych - 1635.
Żubry w Polsce stanowią prawie 1/3 światowej populacji tych zwierząt. Najwięcej żyje ich w Puszczy Białowieskiej, Bieszczadach i woj. zachodniopomorskim
Czytaj więcej