Policjanci w mundurach i po cywilnemu na marszu. "Wkroczą w przypadku łamania prawa"

Polska
Policjanci w mundurach i po cywilnemu na marszu. "Wkroczą w przypadku łamania prawa"
Polsat News

Niedzielny marsz z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości będą ochraniać policjanci w mundurach i po cywilnemu - poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka. Szef MSWiA Joachim Brudziński zapewnił, że siły skierowane do zabezpieczenia biało-czerwonego marszu "będą wystarczające".

- Mam zapewnienie Komendanta Głównego Policji, że będą wystarczające siły do zabezpieczeń tak dużej imprezy, jaką będzie biało-czerwony marsz - powiedział w sobotę szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński w radiu RMF FM.

 

Podkreślił, że zawsze najważniejsze są przepisy prawa. - Jeśli zostanie ono złamane, wtedy będzie miejsce do tego, aby wkroczyły odpowiednie służby. Zapewniam, że będzie jutro wystarczająco dużo policjantów, by zapewnić wszystkim bezpieczeństwo - mówił szef MSWiA.

 

Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka powiedział, że nie może ujawnić, ilu policjantów będzie zabezpieczało marsz.

 

- Takich danych przed zabezpieczeniami nie ujawniamy. Po zabezpieczeniu być może już będzie można takie dane ujawnić. Chodzi o taktykę przyjętych działań, (...) tak żeby ewentualne środowiska, które miałby na celu podgrzanie atmosfery, nie wiedziały z jakimi grupami policjantów mają do czynienia - wyjaśnił w sobotniej rozmowie z Radiem Zet.

 

"Bierzemy pod uwagę wszystkie możliwe warianty"

 

Zapowiedział, że "oprócz policjantów w mundurach będą też policjanci, którzy pełnią służbę po cywilnemu, zbierający informacje". Jak zaznaczył, te informacje - co się dzieje w tłumie - będą na bieżąco analizowane.

 

- Pracujemy do ostatniej minuty biorąc pod uwagę wszystkie możliwe warianty - mówił.

 

Wyjaśnił, że policja musi brać pod uwagę zagrożenie naturalne, jak np. załamanie pogody, zagrożenie wywołane przez ludzi związane z katastrofami, wypadkiem drogowym, a jednym z możliwych zagrożeń jest zbiorowe zakłócenie porządku.

 

Ciarka powiedział też, że tak jak co roku policjantów z Komendy Stołecznej Policji będą wspierać strażnicy miejscy i Żandarmeria Wojskowa. Pytany, czy będzie to również wojsko, odparł, jeśli uznamy, że Żandarmeria Wojskowa to wojsko - to tak. Wyjaśnił, że Żandarmeria to policja wojskowa, która wspierała już policję podczas różnych wydarzeń.

 

- Natomiast jeśli chodzi o wojsko jako armię, kojarzące się z poligonami - nie, tutaj takiej potrzeby (...) nie ma - wskazał. Dodał też, że użycie wojska jest bardzo skomplikowaną procedurą, na którą musi wyrazić zgodę sam prezydent.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie