Parlament Europejski poparł zakaz sprzedaży plastikowych opakowań i sztućców
Parlament Europejski poparł w środę wprowadzenie w Unii Europejskiej zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, talerze, polistyrenowe pojemniki fast food czy patyczki do uszu.
Zakaz wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku, dla którego dostępne są alternatywy, ma obowiązywać od 2021 roku. Obecnie produkty z tworzywa sztucznego stanowią 70 proc. proc. odpadów w morzu.
Przegłosowany na sesji plenarnej raport belgijskiej liberalnej europosłanki Frederique Ries wskazuje, że te plastikowe produkty, których nie można w tej chwili zastąpić, będą musiały zostać zredukowane przez państwa członkowskie w "ambitny i trwały sposób" do 2025 r.
Europarlament przegłosował też poprawki dotyczące poszczególnych produktów. - Na zmiany muszą się jeszcze zgodzić rządy państw członkowskich - informuje korespondentka Polsat News Dorota Bawołek.
W ostatecznym głosowaniu Europarlament wprowadził dziś do propozycji zakazu jednorazowych plastików szereg poprawek: słomki i patyczki do uszu mają być zakazane od 2023, plastikowe sztućce i naczynia od 2025 r. Rządy państw członkowskich pewnie dalej rozwodnią przepisy... pic.twitter.com/MUwBuzZ9Nd
— Dorota Bawolek (@DorotaBawolek) 24 października 2018
Europarlament zagłosował za wprowadzeniem zakazu sprzedaży plastikowych produktów jednorazowego użytku od 2021.Ale na ambitne plany muszą jeszcze zgodzić się rządy państw członkowskich, które często „rozmywają” zbyt ekologiczne/kosztowne propozycje eurodeputowanych #Plastik pic.twitter.com/iRTKOFc1pz
— Dorota Bawolek (@DorotaBawolek) 24 października 2018
Europosłowie chcą, by do tego roku 90 proc. plastikowych butelek do napojów było zbierane osobno i poddawane recyklingowi. Praktyki takie już są stosowane w niektórych państwach. W Holandii czy Niemczech np. sklepy pobierają kaucję za butelki plastikowe, które mogą być następnie zwrócone.
Czytaj więcej