Samodzielna większość PiS w sejmiku województwa podlaskiego
16 dla PiS, 9 dla Koalicji Obywatelskiej oraz 5 dla Polskiego Stronnictwa Ludowego - taki jest podział mandatów w wybranym w niedzielnych wyborach sejmiku województwa podlaskiego. Oznacza to przejęcie władzy i samodzielną większość Prawa i Sprawiedliwości.
Podział mandatów podała w nocy z poniedziałku na wtorek delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku, do której wpłynęły protokoły wojewódzkiej komisji wyborczej.
Próg wyborczy przekroczyły cztery komitety wyborcze: PiS zdobył 41,64 proc. głosów, Koalicja Obywatelska 24,14 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe 15,66 proc., Kukiz'15 - 5,9 proc.
Frekwencja: ponad 53 proc.
Podlaskie podzielone było na cztery okręgi wyborcze. W pierwszym (miasto Białystok) Koalicja Obywatelska zdobyła 4, zaś PiS 3 mandaty; w drugim (obejmującym powiaty: augustowski, sejneński, suwalski, sokólski, moniecki i miasto Suwałki) PiS zdobył 4 mandaty, zaś po 2 Koalicja Obywatelska i PSL; w trzecim (powiaty: grajewski, kolneński, łomżyński, zambrowski i miasto Łomża) PiS zdobył 4 mandaty, a Koalicja Obywatelska i ludowcy po jednym; w ostatnim okręgu (powiaty: bielski, siemiatycki, wysokomazowiecki, hajnowski i białostocki) PiS uzyskał 5 mandatów, a Koalicja Obywatelska i PSL po 2.
Progu wyborczego nie przekroczyły komitety: Bezpartyjni Samorządowcy (1,2 proc.), Partia Zieloni (0,44 proc.), SLD Lewica Razem (4,78 proc.), Partia Razem (1,24 proc.), Ruch Narodowy RP (1,36 proc.), Wolność w Samorządzie (1,04 proc.), Wolni i Solidarni (0,77 proc.) oraz Spoza Sitwy (1,84 proc.).
Frekwencja wyborcza wyniosła 53,06 proc.
Kolejne zwycięstwo PiS
W 2014 roku w wyborach do 30-osobowego podlaskiego sejmiku również zwyciężyło PiS, ale nie zdołało wówczas uzyskać większości i było w opozycji do rządów koalicji stworzonej przez PSL i Platformę Obywatelską. PiS uzyskało wówczas 12 mandatów, PSL - 9, PO - 8 mandatów, a ostatni przypadł komitetowi SLD Lewica Razem.
Była to druga kadencja koalicji PO-PSL w sejmiku województwa podlaskiego. Sprawowała ona bowiem władzę również po wyborach samorządowych w 2010 roku, gdy PO i PiS zdobyły po 11 mandatów, PSL miało ich 5 zaś SLD - 3.
Sasin: mamy samodzielną większość w pięciu sejmikach
- W tej chwili już wiemy (...), że w pięciu sejmikach Prawo i Sprawiedliwość ma samodzielną większość i będzie sprawować władzę. Poza podkarpackim dotychczasowym, gdzie rządziliśmy, również w małopolskim, świętokrzyskim, lubelskim i podlaskim - powiedział na antenie radia Zet szef KSRM Jacek Sasin.
Jak podkreślił, mowa tutaj o "władzy w bastionach PSL-u", ponieważ w województwach takich jak lubelskie, podlaskie czy świętokrzyskie PSL odgrywał dotychczas "dominującą rolę". - Zdecydowany sukces Prawa i Sprawiedliwości - ocenił Sasin.
W rozmowie poruszono również kwestię przyszłości politycznej kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryka Jakiego. Sasin pytany, czy PiS "przytuli Patryka Jakiego" po porażce, Sasin podkreślił, że Patryk Jaki "jest politykiem Zjednoczonej Prawicy, mimo że nie należy w tej chwili do partii". Dopytywany, czy Jaki zapisze się do PiS-u, Sasin podkreślił, że jest to jego decyzja.
Czytaj więcej