Macierewicz: rezolucja Rady Europy potwierdza stanowisko Polski, że Tu-154M rozpadł się w powietrzu
- Podziękowania dla polskiej delegacji, przedstawicieli 46 państw i dla wszystkich, którzy pracowali na rzecz prawdy. Raport Rady Europy potwierdza stanowisko Polski, że samolot rozpadł się w powietrzu - napisał na Twitterze przewodniczący podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz. B. szef MON skomentował w ten sposób rezolucję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ws. zwrotu wraku tupolewa.
Raport Rady Europy ws. tragedii smoleńskiej przegłosowany! Podziękowania dla polskiej delegacji, przedstawicieli 46 państw oraz dla wszyskich, którzy pracowali na rzecz prawdy. Raport potwierdza stanowisko Polski, że samolot rozpadł się w powietrzu, wzywając Rosję do zwrotu wraku
— Antoni Macierewicz (@Macierewicz_A) 12 października 2018
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło w piątek rezolucję wzywającą Rosję do zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M, który w 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem. - Rosjanie mają teraz 12 miesięcy na zwrot wraku. Bardzo ważne jest to, że w raporcie zapisano - co próbowano odrzucić - że Rosja najprawdopodobniej ma coś do ukrycia - powiedział dziennikarzom w Strasburgu poseł Dominik Tarczyński (PiS).
- Jeśli Rosja nie wykona tego, co jest zawarte w rezolucji, mamy tytuł do tego, aby zablokować udział parlamentarzystów Rosji w ogóle w pracach Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy - powiedział dziennikarzom Włodzimierz Bernacki (PiS), a Tarczyński dodał, że jeśli Rosji zależy, aby być członkiem tak ważnej instytucji, powinna rezolucję wypełnić.
Zwrot wraku "bez dalszej zwłoki"
Projekt uchwały będący załącznikiem do raportu wzywa Federację Rosyjską do przekazania wraku samolotu władzom polskim "bez dalszej zwłoki" - poinformowano w komunikacie rzecznika Rady Europy. Ma się to odbyć przy "ścisłej współpracy z polskimi ekspertami, celem uniknięcia dalszego pogarszania stanu potencjalnego materiału dowodowego".
Rezolucja została oparta na raporcie posła sprawozdawcy Pietera Omtzigta z Holandii, który opracował ją na podstawie opinii dwóch ekspertów prawa międzynarodowego - Timothy Brymera z Wielkiej Brytanii i Pablo Mendesa de Leona z Hiszpanii. Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego wskazali oni, że w świetle konwencji chicagowskiej, wrak powinien zostać zwrócony Polsce.
Czytaj więcej