CBA kontroluje milionowe wydatki na termomodernizację obiektów więziennych w Gdańsku

Polska
CBA kontroluje milionowe wydatki na termomodernizację obiektów więziennych w Gdańsku
Polsat News

Centralne Biuro Antykorupcyjne podjęło kontrolę wydatkowania 60 mln zł z dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na termomodernizację obiektów więziennych w Gdańsku.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że kontrola rozpoczęła się w środę i dotyczy powołanej przez ministra sprawiedliwości Bałtyckiej Instytucji Gospodarki Budżetowej "Baltica" w Gdańsku - dawniej gospodarstwa pomocniczego Służby Więziennej. Agenci CBA weszli też w czwartek do Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku.

 

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura powiedział, że kontrolę podjęli funkcjonariusze z wydziału postępowań kontrolnych białostockiej delegatury CBA. Kontrolowana jest realizowana przez "Balticę" inwestycja dotycząca zmniejszenia energochłonności budynków, podlegających Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej (OISW) w Gdańsku.

 

Inwestycje w latach 2013-15

 

- Chcemy nie tylko skontrolować jak "Baltica" realizuje tę inwestycję, ale przede wszystkim, czy została zgodnie z prawem i zasadami zlecona tej instytucji - wyjaśnił Kaczorek.

 

Na ten cel Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzielił 59 mln 664,9 tys. zł dofinansowania.

 

Zakończenie kontroli planowane jest na 11 stycznia 2019 r. Zgodnie z ustawą o CBA, kontrola potrwa do trzech miesięcy; może zostać w szczególnych przypadkach wydłużona, ale maksymalnie do sześciu miesięcy.

 

Rzeczniczka prasowa dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Gdańsku mjr Małgorzata Sarnowska podała, że w tej sprawie funkcjonariusze OISW w Gdańsku współpracują z CBA od sierpnia 2018 roku, kiedy to kontrolerzy zwrócili się o przekazanie dokumentacji technicznej. Chodzi o wykonane inwestycje termomodernizacyjne obiektów podległych OISW w Gdańsku w latach 2013-15 - wyjaśniła.

 

Firma nie komentuje kontroli

 

"Baltica" nie odniosła się do działań CBA wobec tej instytucji, ich przebiegu i charakteru.

 

"Baltica" zajmuje się m.in. produkcją i sprzedażą okien i drzwi w ramach z PCV i aluminium, usługami budowlanymi, wykonywaniem konstrukcji stalowych, bram i ogrodzeń, produkcją mebli, rolet, krat, balustrad i ogrodzeń, ławek do budynków użyteczności publicznej i zewnętrznych, łóżek szpitalnych i prycz więziennych, metalowych regałów, półek i szaf, cięciem plazmą. Wykonuje też m.in. bezpieczne lampy do aresztów i więzień - których osadzeni nie mogą niezauważenie rozmontować.

 

"Baltica" dostarcza też zaopatrzenie i zajmuje się transportem dla jednostek więziennych, przygotowuje i dostarcza żywność do więziennych kantyn i stołówek. Ma oddziały w Bydgoszczy, Włocławku i Potulicach (woj. kujawsko-pomorskie).

 

Firma ma wyłączność na dostarczanie paczek żywnościowych osadzonym. Prowadzi też obsługę cateringową imprez zewnętrznych - wesel, chrzcin, uroczystości komunijnych.

 

Ze względu na charakter organizacyjny i własnościowy, instytucja nie jest zobowiązana do stosowania przepisów ustawy o zamówieniach publicznych do równowartości w złotych - dla dostaw i usług 135 tys. euro, a przy robotach budowlanych - do 5 mln 225 tys. euro. 

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie